BE

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

ETIKETA

BE

Turqia dhuron pajisje në vlerën 1.5 milion dollarë për Emergjencat Civile

Qeveria turke ka dhuruar pajisje dhe uniforma për strukturat e Emergjencës Civile Shqiptare, pajisje që kapin vlerën e 1.5 milion dollarëve. Gjatë ceremonisë së prezantimit...

BE jep ndihmën e 4-ët për Shqipërinë/ Soreca: Lufta ndaj virusit nuk ka mbaruar

BE i ka dhuruar Shqipërisë të tjera paisje mjekësore për të përballuar luftën kundër Covid. Ambasadori i BE-së Luigi Soreca ishte sot në ceremoninë e...

Covid-19/ Vendimi i BE-së, Shqipëria e mbyllur deri më 31 korrik

Kufijtë e Bashkimit Evropian do të jenë të mbyllura për Shqipërinë të paktën deri në fund të korrikut. Këshilli i BE-së po diskuton sot...

BE/Kriza ekonomike, Ursula von der Leyen kërkon unitet për paketën e rimëkëmbjes

Liderët e Bashkimit Evropian nisën procesin e aprovimit të paketës së paprecedentë të stimulimit për ekonomitë e goditura rëndë nga koronavirusi, me vetëdijen se...

Bruksel / Ursula Von der Leyen: Do të rimodelojmë ekonominë europiane

Plani i rimëkëmbjes është frymëzuar nga qëndrueshmëria dhe investimet në shëndetësi dhe në transformimin digjital, deklaroi presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen. “Të...

Covid-19 / BE propozon 750 miliardë euro për planin e rimëkëmbjes ekonomike

Kriza më serioze ekonomike në historinë e vendeve europiane do të mbështetet me një paketë stimuluese prej 750 miliardë euro, ka bërë të ditur...

Tregu europian i automobilëve, “viktimë” e krizës Covid

Në vendet e Bashkimit Europian janë shitur në prill rreth tre të katërtat më pak automjete krahasuar me një vit më parë, për shkak...

Merkel dhe Macron, plan të përbashkët për rimëkëmbjen e ekonomisë evropiane

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të paraqesin një plan të përbashkët për të nxitur rimëkëmbjen e BE-së nga kriza...

Përralla për shpërbërjen e BE-së prej krizës së Coronës

Për shkak të pandemisë dhe mungesës së solidaritetit BE-ja gjendet në një krizë të vërtetë dhe është në rrezik, thuhet shpesh në këto momente....

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...