BE

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

BE

Pas Ballkanit, tarifat “roaming” mund të hiqen edhe me BE-në

Nga fillimi i këtij muaji, vendet e Ballkanit Perëndimor eliminuan tarifat roaming të shërbimeve celulare mes tyre. Por, ky proces nuk përfundon këtu: tashmë vendet...

Udhëtimet në vendet e BE-së, MEPJ: Ja masat që ka vendosur secili shtet

Pas rekomandimit zyrtar nga Këshilli i Bashkimit Evropian, të gjitha misionet shqiptare në vendet e BE janë udhëzuar të marrin dhe publikojnë informacionin e...

Merret vendimi zyrtar/ Edhe shqiptarët mund të udhëtojnë drejt BE-së

Këshilli i BE ka përditësuar listën e vendeve që mund të lëvizin lirshëm në BE e mes tyre është edhe Shqipëria. Pas një rishikimi nën...

Sot vendimi/ Shqipëria pret statusin “vend i sigurtë” për udhëtim në BE

Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut janë tre vende të Ballkanit Perëndimor që kanë potencialin të shpallen të sigurta për udhëtim të lirë drejt...

Certifikata e gjelbër hyn në përdorim në BE deri në fund të qershorit

Bashkimi Evropian ka rënë dakord mbi detajet e prezantimit të një certifikate të përbashkët, që do të fillojë të përdoret në fund të qershorit....

ZYRTARE/ Ja rregullat e BE për lëvizjen e qytetarëve nga vendet e treta

Këshilli i Bashkimit Europian ka miratuar ditën e sotme vendimin për lehtësimin e masave kufizuese kundër Covid-19 për udhëtarët nga vendet e treta. Numri i...

Pandemia/ Si do të bëhen udhëtimet gjatë verës në vendet e BE-së

Bashkimi Europian po përpiqet të krijojë rregulla të unifikuara për qytetarët e BE-së që do të udhëtojnë për pushimet e verës në një kohë...

BE akordon 90 milionë euro ndihmë ekonomike për Shqipërinë

Komisioni Europian në emër të BE-së ka disbursuar sot 90 milion euro për Shqipërinë në kuadër të programit të tij të ndihmës makro-financiare (MFA)...

Komisioneri i BE: Pasaporta shëndetësore, e disponueshme nga 15 qershori

“Pasaporta shëndetësore” që Bashkimi Evropian kërkon të realizojë për një rihapje të sigurt do të jetë në dispozicion nga 15 qershori. Kjo u njoftua...

EuroStat/ Ja ku renditet Shqipëria për marrjen e nënshtetësisë në BE

Shqiptarët ishin të dytët për marrje të nënshtetësisë në një nga vendet e Bashkimit Europian, pas marokenëve, me gati 42 mijë të tilla, pjesa...

Të fundit

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...

Shqipëria pritet me fishkëllima në garën e boksit në Beograd

Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 24 tetor, në Beograd. Kosova përfundimisht nuk merr pjesë në këtë organizim, për shkak...