Muzikë

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Muzikë

Greqi / Vlerësim për këngëtaren shqiptare

Dirigjentja, muzikantja, këngëtarja dhe anëtarja e Komunitetit...

SHBA / Festivali me këngë shqiptare organizohet virtualisht

Festivali i Traditës së Këngëve dhe Valleve...

Karantina / Bujar Qamili këndon për banorët në rrugicat e Shkodrës

  “Kryeqendra e veriut” të Shqipërisë ka vendosur të sfidojë...

Në karantinë, Ermal Meta këngë në periudhën e COVID-19

Ermal Meta, këngëtari i njohur shqiptar, shfaqet...

Grupi arbëresh “Peppa Marriti” koncert online

Grupi i njohur arbëresh “Peppa Marriti” vjen me një...

Tedi Papavrami: “Më duket një katastrofë e madhe, e shoh dhe në ëndërr”

Violinisti i njohur shqiptar Tedi Papavrami, ka...

Rita Ora i bashkohet iniciativës së artistëve të Diasporës “Një kafe si flutur”

Fushata sensibilizuese “Një kafe si flutur” bashkon...

Zvicër/“The Voice”, finalistët këndojnë nga shtëpia. Pretendente një shqiptare

Finalja e talent show-t muzikor “Voice of Switzerland” është...

“Rame & Friends” nisma e tenorit me yjet e muzikës lirike shqiptare

Tenori i njohur shqiptare Ramë Lahaj në këto ditë...

Enris Qinami, mahnit publikun francez në interpretimin me sharki

Me një instrument tejet të vecantë, me një zë...

Greqi / Vlerësim për këngëtaren shqiptare

Dirigjentja, muzikantja, këngëtarja dhe anëtarja e Komunitetit...

SHBA / Festivali me këngë shqiptare organizohet virtualisht

Festivali i Traditës së Këngëve dhe Valleve...

Karantina / Bujar Qamili këndon për banorët në rrugicat e Shkodrës

  “Kryeqendra e veriut” të Shqipërisë ka vendosur të sfidojë...

Në karantinë, Ermal Meta këngë në periudhën e COVID-19

Ermal Meta, këngëtari i njohur shqiptar, shfaqet...

Grupi arbëresh “Peppa Marriti” koncert online

Grupi i njohur arbëresh “Peppa Marriti” vjen me një...

Tedi Papavrami: “Më duket një katastrofë e madhe, e shoh dhe në ëndërr”

Violinisti i njohur shqiptar Tedi Papavrami, ka...

Rita Ora i bashkohet iniciativës së artistëve të Diasporës “Një kafe si flutur”

Fushata sensibilizuese “Një kafe si flutur” bashkon...

Zvicër/“The Voice”, finalistët këndojnë nga shtëpia. Pretendente një shqiptare

Finalja e talent show-t muzikor “Voice of Switzerland” është...

“Rame & Friends” nisma e tenorit me yjet e muzikës lirike shqiptare

Tenori i njohur shqiptare Ramë Lahaj në këto ditë...

Enris Qinami, mahnit publikun francez në interpretimin me sharki

Me një instrument tejet të vecantë, me një zë...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...