vlore

E martë, 16 Prill, 2024
E martë, 16 Prill, 2024

ETIKETA

vlore

Nisma/ Nga Brindisi në Vlorë, 20 varka me lodra për fëmijët shqiptarë

Njëzet anije me vela do të nisen nga Brindisi drejt Vlorës më 16 tetor 2021 të mbushura me lodra e veshje për fëmijët shqiptarë. Organizatore...

Jani Minga, patrioti iluminist që mbrojti dijen dhe gjuhën shqipe

Jani Minga, veprimtar i Lëvizjes Kombëtare, pedagog, iluminist e luftëtar kundër analfabetizmit, u nda nga jeta 74 vjet më parë, më 7 maj të...

Vlora -“Aeroporti” i Diasporës

Pak ditë më parë, Kryeministri Rama shpalli fituesin e tenderit të nëntorit 2020, për ndërtimin e Aeroportit ndërkombëtar të Vlorës. Vlera e ndërtimit do...

Shqipëri/ Moti i keq vështirëson ankorimin e tragetit në Vlorë

Moti i keq ka detyruar autoritetet italiane që të bëjnë me vonesë nisjen e tragetit të linjës Brindizi-Vlorë. Për shkak të dallgëve të forta, trageti...

Historia / Kush ishin vëllezërit që “shkrinë pasurinë” për Qeverinë e Vlorës

Vit pas viti, në përvjetorin e Pavarësisë së shpallur më 1912-ën, dalin të dhëna të asaj kohe, të atij momenti historik. Një prej tyre...

Foto Dite/ 1913, Delegacioni shqiptar në Konferencën e Ambasadorëve në Londër

16Një foto e rrallë në historinë e kombit shqiptar. Katër personalitete shqiptare Ismail Qemali, Luigj Gurakuqi, Isa Boletini, Et'hem Vlora, Mehmet Konica dalë më...

Gjermani / Fondacioni Besa shpreh interesin për investime në Vlorë

"Fondacioni Besa në Gjermani po analizon mundësinë për të investuar në qytetin bregdetar të Shqipërisë, në Vlorë" kështu është shprehur sot Ilir Seferi, përfaqësues i...

Të rinjtë shqiptarë në botë videomesazh, “Më ka marrë malli për Vlorën”

“Më ka marrë malli për Vlorën” mban titullin një videomesazh i realizuar me të rinjtë shqiptarë të qytetit të Vlorës që jetojnë dhe punojnë...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...