shkolla shqipe

E enjte, 21 Janar, 2021
E enjte, 21 Janar, 2021

ETIKETA

shkolla shqipe

SHBA/ Shkolla shqipe në Riverdale nis sezonin e dytë të vitit shkollor

Shkolla shqipe e Qendrës kulturore shqiptaro-amerikane në Riverdale të Nju Xhersit ka nisur gjysmën e dytë të vitit shkollor pas pushimeve të dimrit. Që nga...

SHBA/ Nxënësit e shkollës shqipe “Children of the Eagle” rikthehen në Vatër

Nxënësit e shkollës shqipe "Children of the Eagle" janë rikthyer fizikisht në mjediset e shkollës, pasi zhvilluar mësimin online për rreth dy muaj. Shkolla në...

Zvicër/2020-ta, viti i gjuhës shqipe, 43 shkolla u hapën në këtë vit të vështirë

“Shkolla shqipe në Zvicër” ka uruar të gjithë shqiptarët për festat e fundvitit. Edhe pse një vit i vështirë për shkak të pandemisë në...

Itali/ Nxënësit e shkollës shqipe “Scanderbeg Parma” urojnë festat në shqip

Fëmijët e shkollës shqipe “Scanderbeg Parma” në Parma të Italisë kanë uruar festat e fundvitit nëpërmjet një video mesazhi. Nxënësit e shkollë kanë kanë uruar...

Zvicër/ Shkolla shqipe mbyll vitin shkollor me një program artistik

Shkolla shqipe Monthey-Chablais, për ta përmbyllur këtë vit shkollor organizoi një program të shkurtër artistik me nxënësit e saj. Programi i organizuar u mbajt pa...

Zvicër/ Mbi 600 nxënës shqiptarë mësojnë në 43 shkolla shqipe në 6 kantone

Shkollat shqipe në Diasporë janë një urë e rëndësishme e lidhjes së brezit të ri me shtetin amë. Në komunitetin shqiptar në Zvicër janë...

Austri / Nxënësja shqiptare merr “Çmimin e Ambasadorit”

Dora Alihajdaraj nxënëse e klasës 4-të e mësimit plotësues të gjuhës shqipe, mori sot  "Çmimin e Ambasadorit" nga ambasadori Roland Bimo në Ambasadën e...

SHBA/ Nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë

Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan një festival virtual...

SHBA/ Shkolla shqipe “Gjuha Jonë” nis mësimin

Fëmijë shqiptarë në Philadelphia ka nisur mësimin në shkollën shqipe "Gjuha Jonë", duke shënuar kështu fillimin e vitit te ri mësimor 2020-2021. Për shkak...

Itali/ “Drita” nis vitin shkollor të mësimit të gjuhë shqipe

Shoqata ndërkulturore italo-shqiptare “Drita” në Teramo, Abruzo ka rifilluar vitin shkollor të mësimit të gjuhë shqipe dhe kulturës shqiptare në Diasporën Shqiptare në Itali. Fëmijët...

Të fundit

Francë/ Studentët shqiptarë vizitojnë ekspozitën ′′Ilirët e fundit”

′′The Last Illyriens" (Ilirët e fundit) është ekspozita e çelur në Francë nga fotoreporteri francez Denis Meyer. Ekspozitën e kanë vizituar nga afër edhe...

Si të aplikoj online për rinovim dokumentash biometrike dhe deklarim të adresës

Shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë tashmë kanë mundësi të aplikojnë online për rinovimin e dokumentave të tyre biometrike (pasaportë...

Kosova voton, kreu i KQZ sqaron detajet për votën e Diasporës

Pak javë para zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë, mes shumë polemikave për mënyrën që KQZ e Kosovës ka zgjedhur për konfirmimin e votës së...

Irlandë/ Talenti rekordmen me origjinë shqiptare pranë transferimit tek Inter

Futbollisti shqiptar Kevin Zefi është një emër shumë i njohur në Irlandë, pasi aktivizohet më gjigandët e futbollit irlandez, Shamrok Rovers. Madje, është golashënuesi...

Kroaci / Fisnikët shqiptarë, Kruta, një emër i nderuar në Zarën e mesjetës

Studimi i historisë, gjenealogjisë, sfragjistikës e veprimtarisë në fusha të ndryshme i familjeve fisnike shqiptare që kishin lënë atdheun dhe ishin vendosur në qytetet...