opkrye3

E premte, 9 Qershor, 2023
E premte, 9 Qershor, 2023

ETIKETA

opkrye3

Një i mbijetuar mbi dallgët e zeza të 28 marsit ‘97

- Sipas rrëfimit të Eduart Sulës që i mbetën mes dallgëve të Sibilës së zezë gruaja, djali i vogël, vëllai dhe djali i xhaxhait.. Nga...

Si i përmbysi pandemia në Europë modelet e vjetra të emigrimit

Pas një dekade në Britani, Alexej Kirillov iu desh vetëm 24 orë për të vendosur të largohej, shkruan The Economist. Në mars 2020, ndërsa...

Enea Lapa, shqiptari kampion i botës në sportin e arteve marciale

Enea Lapa, kampion i botës në sportin e arteve marciale Jiu Jitsu, "Pemën që e mbolli në Sarandë dhe frutet e punës i korri...

Ajkuna Dakli boton librin me tregime “Çizme lëkure në kohë lufte”

Disa muaj më parë Shtëpia Botuese “Onufri” në Tiranë nxorri në shtyp  librin me tregime “Çizme lëkure në kohë lufte” nga autorja shqiptare me...

Bisedë me Musine Kokalarin

Emri yt Musine është më i madh se jeta e miliona njerëzve (you are larger than life) thonë në anglisht. Ti nuk më ke...

Në komunitetin shqiptar në Zelandën e Re  

Me iniciativën e Vesa Lumës e bashkëshortit të saj Geri Xhari në restorantin “Safran” me pronarë shqiptarë, komuniteti shqiptar në qytetin e Aucklandit e...

Profesor Kristian Bukuroshi “Mjeshtër i Madh”, një intelektual erudit shqiptar

Më datë 31 Janar herët në mëngjes mora një lajm të hidhur nga Ilir Lena, producent i “Pasqyrës Shqiptare” po ashtu u njoftova dhe...

A po rimëkëmbet ekonomia jonë?

Viti që shkoi u mbyll me 624 milionë euro rënie ekonomike për Shqipërinë (5 përqind e prodhimit tonë kombëtar) ose 220 euro më pak...

Shënime për një familje të thjeshtë mërgimtare…

Kur hidhte hapat e para në atë pjesë të jetës kur njeriu qëndron vetë në këmbë dhe nuk ia ka qejfi ta kapë kush...

Skënderbeu dhe shqiptarët në kulturën angleze

Edmund Spenser (1552-1599) shquhet si një ndër më të mëdhenjtë poetë epikë të Rilindjes Angleze. Ai cilësohet “poeti më i madh anglez i erës...

Të fundit

Napoli kryeqyteti i arbëreshëve

Dikush ka thënë që Napoli është nga ato qytete që kalon nga 1 deri tek 10 pa kaluar nga 0 deri 9. Për të...

Çmim i parë për poeten Irma Kurti në SHBA

Një tjetër vlerësim për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti, e cila vlerësohet me çmim të parë në Amerikë në konkursin letrar “Poetry Thymes...

Shkolla “Gjuha Jonë”  në Philadelphia kremton mbylljen e vitit mësimor

4 Qershori 2023 nuk mund të konsiderohej për gjithë komunitetin shqiptar të Filadelfias thjesht si Dita e mbylljes së vitit mësimor 2022-2023 në shkollën...

Je në Prishtinë? Mos e humb prezantimin e Abetares Mbarëkombëtare

Me moton “Libri triumfon” ditën e djeshme është çelur edicioni i 23-të i Panairit të Librit në Prishtinë . Një aktivitet ku është paralajmëruar të...

Takim me kryesinë e “Shkollës Shqipe” në Zvicër

Në prag të përfundimit të vitit shkollor 2022/2023, të mësimit shqip në Zvicër  sot  në mjediset e Ambasadës së Shqipërisë u organizua një takim...