Napoli

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

ETIKETA

Napoli

23 shkurt 1848, De Rada botonte gazetën “L’Albanese d’Italia”

Gazeta “L’Albanese d’Italia” (Shqiptari i Italisë), e njohur dhe si gazeta e para në historinë e shtypit shqiptar, u botua më 23 shkurt të...

Itali/ Elseid Hysaj shënon super gol, i pari pas 5 vitesh tek Napoli

Napoli ka arritur që të fitojë në ndeshjen e javës së 36 në Serie A kundër Sassuolos me rezultatin 2-0. Goli i parë i këtij...

“Nder të luaja me Veronën”/ Amir Rrahmani i bashkohet Napolit

Mbrojtësi kosovar, Amir Rrahmani do t'i bashkohet Napolit sapo të përfundojë sezoni. Lojtari i Veronës është blerë nga Napoli në muajin janar për 14...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...