mesimi shqip

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

mesimi shqip

Suedi/ Një diplomë për nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe

Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në Goteborg, Suedi kanë mbyllur vitin shkollor. Një vit shkollor i vështirë për shkak të kushteve pandemike, por...

Historia/ Nga “Dinamo” e Tiranës, mësuese vullnetare dhe aktiviste në Kretë!

Një intervistë nga Kreta sa e largët aq edhe e bukur mbetet një sfidë e mirëpritur. Me atleten, mësuesen, poeten, përkthyesen dhe aktivisten vullnetare...

SHBA/Mësuesit e gjuhës shqipe takim virtual mbi platformat e mësimdhënies online

Organizata “Albanian American Dual Language and Culture” dhe shkolla shqipe “ Children of the eagle” në Nju Jork  drejtimin e zonjës Drita Gjongecaj organizoi...

Zvicër / Nesër hapen shkollat e gjuhës shqipe, ja mesazhi motivues i mësuesve

Pas muajve të vështirë të shkaktuar nga pandemia COVID-19 dhe mësimit online nesër nxënësit e shkollave shqipe do ti rikthehen mësimit normal. Nëpërmjet një...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...