Gazmend Kapllani

E mërkurë, 12 Maj, 2021
E mërkurë, 12 Maj, 2021

ETIKETA

Gazmend Kapllani

Greqi/ Gazmend Kapllani, një leksion mbi përvojën e tij si shkrimtar

Gazmend Kapllanit, shkrimtar dhe drejtor i Programit Shqiptar Hidai “Eddie” Bregu në Universitetin DePaul në Chicago do të zhvillojë një leksion online për eksperiencen...

Calvet Journal/Tre autorët shqiptarë në listën e 100 librave të domosdoshëm

Ismail Kadare, Gazmend Kapllani dhe Luljeta Lleshanaku janë tre autorët shqiptarë në listën e 100 libarve të domosdoshëm për tu lexuar. Ka qenë Calver Journal...

SHBA/ Universiteti “DePaul” takim virtual për “The Hidai “Eddie” Bregu”

Universiteti "DePaul" organizon një takim online për të nderuar “Programin e Studimeve Shqiptare “The Hidai “Eddie” Bregu”. Takim online do të zhvillohet më 17...

“Ditar i shkurtër kufijsh” së shpejti në italisht nga “Del vecchio editore”

Shtëpia botuese italiane "Del vecchio editore" lajmëron për bashkëpunimin me shkrimtarin e njohur shqiptar me banim në SHBA, Gazmend Kapllani. Autori i librit të...

Të fundit

110 vjet nga lindja e themeluesit të Normales së Gjakovës, Zekeria Rexha

Më 12 maj 1910 në Gjakovë lindi Zekeria Rexha. Shkollën fillore e kreu ne vendlindje dhe në vitin 1925 së bashku me familje u...

Dua Lipa vlerësohet me dy trofe në “Brit Awards”

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa ka fituar dy çmime në ‘Brits Awards 2021’, ajo ka fituar çmimin për “Albumin më të mirë” dhe “Best Solo...

Turqi/ Ambasada: Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikime në këto data

Konsullata e Përgjithshme në Stamboll njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për pasaporta dhe karta ID nga data 5 prill deri më...

Itali/ Artistja shqiptare: Alpet e vendlindjes, inspirim për punën time

Guximi dhe këmbngulja i dhanë emrin dhe profesionin që ka sot. Për Alketa Bercaj Delishaj të bërit art është simbolizim, shenjë e fortë identifikimi...

Kroaci/ Shqipëria me medalje ari dhe argjendi në Kampionatit Ballkanik të boksit

Nën drejtimin e trajnerëve Zef Gjoni, Sead Bushati dhe Lazarin Vila, Shqipëria ka mundur që të sigurojë 5 medalje, 2 ari dhe 3 argjendi. Në...