film

E diel, 14 Prill, 2024
E diel, 14 Prill, 2024

ETIKETA

film

Dua Lipa nis xhirimet e filmit të saj të parë

Një yll botëror do të mungojë në eventin Met Gala dhe ajo është këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa. Artistja e famshme nuk do...

“Vera Andrron Detin”, filmi i regjisores shqiptare në “Venice Film Festival”

Filmi i metrazhit të gjatë debutues “Vera Andrron Detin” me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqi do të shfaqet premierë në...

Filmi shqiptar premierë historike në Kanë

Filmi "Luaneshat e Kodrës" nga Luana Bajrami shfaqi premierën në kuadër të programit "Directors’ Fortnight" të Festivalit të Kanës. Ky është filmi i parë i...

Dua Lipa për herë të parë në rolin e aktores në filmin “Argylle”

Këngëtarja shqiptare me famë botërore dhe fituese e çmimit ‘’Grammy’’, Dua Lipa po bashkohet me një formacion të aktorëve që përfshin: Henry Cavill, Sam...

Filmi “Zgjoi”, marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Filmi “Zgjoi” me regji nga Blerta Basholli, i cili fitoi tri çmimet kryesore në festivalin e Sundance, ka arritur marrëveshje me kompani të ndryshme...

SHBA/ I riu shqiptar pjesë e filmit horror amerikan: Do të flitet shqip

I riu shqiptar Arbër Loci, jeton në Nju-Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ai do të jetë pjesë e filmit me titull “Blood...

VIDEO/ “Adriatico”, film dokumentar mbi kulturën arbëreshe në Itali

“Adriatico”, një film dokumentar mbi kulturën Arbëresh në Itali, deti që bashkon historinë dhe muzikën në një film. Për të sjell këtë film regjisorja Cristiana...

“Anija”, simboli i arratisjes së shqiptarve sot në “Altrove Film Festival”

Dokumentari "Anija", simboli i arratisjes për mijëra shqiptarë, në kërkim të një fati më mirë. Eksodi i shqiptarëve drejt Italisë, përcillet në filmin dokumentar...

Dua Lipa plane për t’u bërë pjesë e kinematografisë

Dua Lipa është aktualisht një prej pop këngëtareve më të njohura, mirëpo atë shumë shpejt do të mund ta shohim në një formë tjetër...

“8400” nga Mentor Spahiu, dokumentari që rikujton helmimin e nxënësve në Kosovë

Fituesi i "Filmit më të mirë të huaj" dhe "Çmimit të regjisorit më të mirë", regjisori dhe shkrimtari Mentor Spahiu, këtë vit do të...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...