Shkolla Shqipe

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

Shkolla Shqipe

Shkolla e mësimit të gjuhës shqipe në Zvicër, 30 vjet histori

Më 26 shtator 1990 për herë të parë në...

QBD sjell në një botim shqip-greqisht “Rosaku i shëmtuar” dhe “Kësulëkuqja”

“Rosaku i shëmtuar” dhe “Kësulëkuqja”, dy nga përrallat më...

Greqi/ Shkolla “Naim Frashëri” nis për të 13-in vit mësimdhënien e gjuhës shqipe

Greqi/ Shkolla “Naim Frashëri” nis për të 13-in vit...

Shkollat shqipe në Angli dhe sfidat për mësimin e gjuhës

Kryetari i “Shoqatës Ardhmëria” në Londër dhe mësues i...

Bursat për Diasporën / Agjencia Kombëtare e Diasporës marrëveshje me ASCAL

Shqipëria për herë të parë ofron bursa studimi për...

Ukrainë/Mësuesit marrin tekstet e mësimit të gjuhës shqipe dërguar falas nga QBD

Mësuesit e gjuhës shqipe në Ukrainë do të pajisen...

Greqi / Lidhja e mesuesve shqiptarë: Po humbet interesi për gjuhën shqipe

Mësuesit e Lidhjes së Mësuesve Shqiptarë në Greqi evidentonjne...

Itali / Nis viti i ri shkollor, Rai veçon interpretimin e këngës arbëreshe

Fëmijët arbëreshë në Molise të Italisë kanë nisur vitin...

Finlandë / Mësuesit marrin tekstet mësimore dërguar falas nga QBD

Mësuesit e gjuhës shqipe në Finlandë kanë tashmë në...

Biblioteka Kombëtare ekspozon Abetaret e rralla të viteve 1844-1942

Në këtë fillim viti shkollor aspak të zakontë për...

Shkolla e mësimit të gjuhës shqipe në Zvicër, 30 vjet histori

Më 26 shtator 1990 për herë të parë në...

QBD sjell në një botim shqip-greqisht “Rosaku i shëmtuar” dhe “Kësulëkuqja”

“Rosaku i shëmtuar” dhe “Kësulëkuqja”, dy nga përrallat më...

Greqi/ Shkolla “Naim Frashëri” nis për të 13-in vit mësimdhënien e gjuhës shqipe

Greqi/ Shkolla “Naim Frashëri” nis për të 13-in vit...

Shkollat shqipe në Angli dhe sfidat për mësimin e gjuhës

Kryetari i “Shoqatës Ardhmëria” në Londër dhe mësues i...

Bursat për Diasporën / Agjencia Kombëtare e Diasporës marrëveshje me ASCAL

Shqipëria për herë të parë ofron bursa studimi për...

Ukrainë/Mësuesit marrin tekstet e mësimit të gjuhës shqipe dërguar falas nga QBD

Mësuesit e gjuhës shqipe në Ukrainë do të pajisen...

Greqi / Lidhja e mesuesve shqiptarë: Po humbet interesi për gjuhën shqipe

Mësuesit e Lidhjes së Mësuesve Shqiptarë në Greqi evidentonjne...

Itali / Nis viti i ri shkollor, Rai veçon interpretimin e këngës arbëreshe

Fëmijët arbëreshë në Molise të Italisë kanë nisur vitin...

Finlandë / Mësuesit marrin tekstet mësimore dërguar falas nga QBD

Mësuesit e gjuhës shqipe në Finlandë kanë tashmë në...

Biblioteka Kombëtare ekspozon Abetaret e rralla të viteve 1844-1942

Në këtë fillim viti shkollor aspak të zakontë për...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...