Libra

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

Libra

Le Matin: Botimi i fjalorit shqip-greqisht, endrra e realizuar e Kristoforidhit

Botimi i Fjalorit Shqip-Greqisht i dijetarit dhe atdhetarit të...

Zbulimet gjuhësore në Ukrainë, ja lutjet e lashta në shqip

Përshkrimi dhe studimi i së folmes së fshatrave shqiptare...

Itali / 17 vite gazeta “Rrënjët”

Shtypi është një faktor shumë i rëndësishëm...

Qendra e Botimeve për Diasporën, libra dygjuhësh për fëmijët shqiptarë

Përrallat më të bukura klasike për fëmijë shume shpejt...

Historia e vërtetë e zbulimit të Mesharit të Gjon Buzukut

Studiuesi Mateo Mandala, përmes një studimi tërësor, sjell fakte...

SHBA / Ndahet nga jeta intelektualja Lume Juka

Këto ditë epidemie u shua në SHBA një tjetër...

SHBA / Ndahet nga jeta autori Ilir Hashorva

Ndahet nga jeta intelektuali, autori, përkthyesi e veprimtari Ilir...

Gatimet e arbëreshëve të Italisë, të gjitha në një libër

Gastronomia, si pjesë përbërëse e kulturës materiale,...

Robert Shvarc, lëvruesi elegant i shqipes

Si sot, 17 vjet më parë u nda nga...

Karantina / “Mortët” e Ardian Kyçykut falas on line për lexuesin

Libri këto ditë karantinë duket se ka fituar statusin...

Le Matin: Botimi i fjalorit shqip-greqisht, endrra e realizuar e Kristoforidhit

Botimi i Fjalorit Shqip-Greqisht i dijetarit dhe atdhetarit të...

Zbulimet gjuhësore në Ukrainë, ja lutjet e lashta në shqip

Përshkrimi dhe studimi i së folmes së fshatrave shqiptare...

Itali / 17 vite gazeta “Rrënjët”

Shtypi është një faktor shumë i rëndësishëm...

Qendra e Botimeve për Diasporën, libra dygjuhësh për fëmijët shqiptarë

Përrallat më të bukura klasike për fëmijë shume shpejt...

Historia e vërtetë e zbulimit të Mesharit të Gjon Buzukut

Studiuesi Mateo Mandala, përmes një studimi tërësor, sjell fakte...

SHBA / Ndahet nga jeta intelektualja Lume Juka

Këto ditë epidemie u shua në SHBA një tjetër...

SHBA / Ndahet nga jeta autori Ilir Hashorva

Ndahet nga jeta intelektuali, autori, përkthyesi e veprimtari Ilir...

Gatimet e arbëreshëve të Italisë, të gjitha në një libër

Gastronomia, si pjesë përbërëse e kulturës materiale,...

Robert Shvarc, lëvruesi elegant i shqipes

Si sot, 17 vjet më parë u nda nga...

Karantina / “Mortët” e Ardian Kyçykut falas on line për lexuesin

Libri këto ditë karantinë duket se ka fituar statusin...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...