shqiptare ne itali

E enjte, 21 Janar, 2021
E enjte, 21 Janar, 2021

ETIKETA

shqiptare ne itali

Kompanitë shqiptare në Itali, rriten me 34 % në krahasim me vitin 2019

Autoritetet italiane kanë publikuar raportin vjetor lidhur me rolin që luan emigracioni në ekonominë italiane nga i cili rezulton se komuniteti i emigrantëve shqiptarë...

Itali / Ambasada shqiptare nis procesin e shpërndarjes së pasaportave

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë ka bërë me dije se qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim, deri më datën 3...

Historia / Shqiptarët zotërues të kishës në Duomon e Aquilës

Emigrimet e vazhdueshme të shqiptarëve nga trojet shqiptare drejt Italisë, të nisura që nga mesi i viteve 1400 për ti shpëtuar pushtimit Turk, sot...

Të fundit

Oxford/Shkencëtarët nisin përgatitjen e vaksinës kundër variantit të ri të COVID

Pas evidentimi të një varianti të ri të coronavirusit Universiteti i Oxfordit ka nisur punën për përgatitjen e një vaksinë të re. Shkencëtarët nga Universiteti...

Marrëveshja me Serbinë, shqiptarë mund të lëvizin me kartë ID nga 20 janari

Prej 20 janarit shqiptarët në Serbi mund të shkojnë me kartë identiteti, pas hyrjes në fuqi të marrëveshjes mes dy vendeve mbi lëvizjen e...

Francë/ Studentët shqiptarë vizitojnë ekspozitën ′′Ilirët e fundit”

′′The Last Illyriens" (Ilirët e fundit) është ekspozita e çelur në Francë nga fotoreporteri francez Denis Meyer. Ekspozitën e kanë vizituar nga afër edhe...

Si të aplikoj online për rinovim dokumentash biometrike dhe deklarim të adresës

Shtetasit shqiptarë që jetojnë jashtë territorit të Republikës së Shqipërisë tashmë kanë mundësi të aplikojnë online për rinovimin e dokumentave të tyre biometrike (pasaportë...

Kosova voton, kreu i KQZ sqaron detajet për votën e Diasporës

Pak javë para zgjedhjeve të parakohshme në Kosovë, mes shumë polemikave për mënyrën që KQZ e Kosovës ka zgjedhur për konfirmimin e votës së...