Shkoder

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

ETIKETA

Shkoder

Historia/ Origjina e komunitetit shkodran në Venecia

Një nga rrugët kryesore në Venedik, Venecia si i thonë disa, një rrugë e vjetër dhe mjaft e vizituar nga turistet quhet “Via Scutari”,...

Destinacione shqiptare/ Shirokës në Shkodër po i kthehen miqtë e vjetër

Shiroka është një fshati i vogël në Shkodër por me një potencial të madh turistik. I pozicionuar në bregun jugperëndimor të Liqenit të Shkodrës...

Situata e përmbytjeve Shkodër, Forcat e Armatosura në ndihmë të banorëve

Shqipëria është përfshirë nga moti i keq dhe reshje të dendura shiu, duke sjellë probleme në disa zona të vendit. Reshjet e dendura kanë...

AFP për Elsidita Selaj, boksierja që theu tabutë dhe synon Tokion

Një vajzë "luftarake" që mposhti paragjykimet për të qenë sot e vetmja femër boksiere që përfaqëson Shqipërinë në vend dhe në botë. AFP i ka...

Mbi “Familjet shkodrane me prejardhje të huej!” të Hamdi Bushatit

Hamdi Bushati (1896-1983), që rrjedh nga një ndër familjet e nderueme dhe ma të njohtuna shkodrane, ka ba me shumë perkushtim, kambengulje dhe me...

Destinacione shqiptare/ Historia e Sahatit të Inglizit në Shkodër

Kulla apo Sahati i Inglizit siç njihet gjerësisht, ku në periudhën e regjimit komunist ishte  vendosur Muzeu Historik i Shkodrës, është një ndërtesë me...

Foto Dite/1906, Gratë shkodrane hidhnin lule nga kalaja në kujtim të Skënderbeut

Një gravurë origjinale e vitit 1906 na njeh me një ritual të grave shkodrane për të respektuar Heroin Kombëtar. Gratë shkodrane hidhnin lule nga...

Marin Beçikem Shkodrani, një rilindas i madh i Evropës

Studiuesin dhe historianin Marin Beçikemi, në vepra të ndryshme e ndeshim edhe si Marin Shkodrani ose Marin Beçikem Shkodrani. Marin Beçikemi Shkodrani (Marinus Becichemus Scodrensis),...

Itali / Indri Qyteza: Gjyshi im Bep Shiroka nuk donte që të ndiqja hapat e tij

Indri Qyteza, është një aktor i njohur me famë ndërkombëtare, i lindur në Shkodër, i cili u zhvendos në fëmijëri në Itali, ku u...

Fotot e rralla nga vizita e aktorit Bekim Fehmiu në Shkodër

Bekim Fehmiu, aktori shqiptar q u bë i njohur për publikun ndërkombëtar në rolin e Uliksit në krah të Irene Papas, në  filmin “Odisea”...

Të fundit

Zvicër/ Dr. Zenelaj: Nuk ka emigrim të lehtë, largimi është gjithmonë i vështirë

Doktoreshë Besa Zenelaj jeton prej 19 vitesh në Zvicër. Ajo u largua nga Kosova në vitin 2003 për të vijuar pjesën e mbetur të...

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...