Shkoder

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

Shkoder

Foto Dite/1906, Gratë shkodrane hidhnin lule nga kalaja në kujtim të Skënderbeut

Një gravurë origjinale e vitit 1906 na njeh me një ritual të grave shkodrane për të respektuar Heroin Kombëtar. Gratë shkodrane hidhnin lule nga...

Marin Beçikem Shkodrani, një rilindas i madh i Evropës

Studiuesin dhe historianin Marin Beçikemi, në vepra të ndryshme e ndeshim edhe si Marin Shkodrani ose Marin Beçikem Shkodrani. Marin Beçikemi Shkodrani (Marinus Becichemus Scodrensis),...

Itali / Indri Qyteza: Gjyshi im Bep Shiroka nuk donte që të ndiqja hapat e tij

Indri Qyteza, është një aktor i njohur me famë ndërkombëtare, i lindur në Shkodër, i cili u zhvendos në fëmijëri në Itali, ku u...

Fotot e rralla nga vizita e aktorit Bekim Fehmiu në Shkodër

Bekim Fehmiu, aktori shqiptar q u bë i njohur për publikun ndërkombëtar në rolin e Uliksit në krah të Irene Papas, në  filmin “Odisea”...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...