Rumani

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

Rumani

Rumani/Realizoi supergol, mesfushori shqiptar në formacionin më të mirë të javës

Mesfushori shqiptar Enriko Papa që aktivizohet te Botosani të elitën e futbollit rumun realizoi një super gol në sfidën e vlefshme për javën e...

16 korrik 1895, botohej në Bukuresht gazeta “Shqiptari”

Më 16 korrik 1895 u botua numri i parë i gazetës "Shqiptari" në Bukuresht, Rumani, nga Bashkësia Shqiptare. Gazeta “Shqiptari” (Bukuresht, 1888-1903), nën drejtimin...

Arlinda Morava, një lidhje e ngushtë mes Shqipërisë dhe Rumanisë

Sopranoja shqiptare Arlinda Morava, ndër emrat më të vlerësuar të skenës operistike rumune, prej vitesh jeton dhe ka ndërtuar karrierën e saj në Rumani....

Rumania vendos karantinën për shtetasit shqiptarë, kushtet që duhet të plotësoni

Në bazë të Vendimit më të ri të Qeverisë Rumune, pavarësisht se Shqipëria klasifikohet zonë e gjelbër në klasifikimin epidemiologjik të vendeve, shtetasit shqiptarë...

Rumani/ Publikohet libri studimor i autorit shqiptar Luan Topçiu

"Istoria Literaturii Albaneze, de la origini până în prezent" (Historia e letërsisë shqipe nga zanafilla deri më sot) titullohet libri më i ri i...

Historia e vendosjes së shqiptarëve në Rumani e Bullgari

Gjatë shekujve, shqiptarët kanë gjetur në Rumani dhe në Bullgari një strehë të ngrohtë e të sigurtë. Madje janë cilësuar “kushërinj të një gjaku”....

10 maj 1897 në Bukuresht botohej gazeta “Shqipëria” nga Visar Dodani

Më 10 maj 1897, gazetari, publicisti dhe aktivisti i njohur nga Korça, Visar Dodani filloi të botonte në Bukuresht gazetën "Shqipëria" që luajti një...

Rumani/ Arlinda Morava, kulturë shqiptare në Ploiesti në ditën e Europës

Sopranoja shqiptare Arlinda Morava, ndër emrat më të vlerësuar të skenës operistike rumune, prej vitesh jeton dhe ka ndërtuar karrierën e saj në Rumani. Sopranoja...

Botime në Diasporë/ Prill 1909, “VIATA ALBANO – ROMANA” botohej në Rumani

“VIATA ALBANO – ROMANA” = (Jeta shqiptare-Rumune) ishte një revistë e përmuajshme politike, shoqërore e shkencore në gjuhët rumanisht, frëngjisht e pjesërisht edhe shqip....

Në vitin 1910 botohej në gjuhën rumune revista “GLASUL ALBANIEI”

“GLASUL ALBANIEI” (Zëri i Shqipërisë) ishte një revistë politike, letrare dhe shkencore në gjuhën rumune, drejtuar nga C. Podrescu, profesor rumun. Kjo revistë botohej në...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...