mesime

E hënë, 18 Janar, 2021
E hënë, 18 Janar, 2021

ETIKETA

mesime

Kroaci/ Në klasën e mësimit shqip në komunitetin arbënesh

Në Zarë të Kroacisë, profesoresha Makslimijana Barançiç dhe bashkëpunëtori i saj Nilo Karuc, japin kontributin e tyre në ruajtjen e gjuhës dhe kulturës arbëneshe. Barançiç...

Francë / Nis java e gjuhës shqipe

Dëshira e brezave të rinj në Diasporë për të mësuar gjuhën shqipe është mjaft e madhe. Falë kontributit të palodhur të bashkëatdhetarëve dëshira e...

Greqi/ Mësuesit shqiptarë në Selanik marrin tekstet mësimore të dërguara nga QBD

Shkollat shqipe në mbarë botën, duke respektuar masat kundër COVID-19 kanë nisur mësimin për vitin akademik 2020-2021. Mësuesit shqiptarë të Diasporës janë angazhuar në...

Të fundit

“Shoha” flet arbërisht me dramaturgun Mario Calivà

Takimi i Mario Caliva me Alberto Sed, ish i dëbuar i kampeve të përqëndrimit në Aushvic solli edhe një projekt me aktorë arbëresh "Alberto...

Spanjë/ Ermonela Jaho rikthehet në skenë me “Përrallat e Hoffman”

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho vjen me një performancë të re “Gran Teatre”, Liceu Barcelonë. Nga sot deri në 1 shkurt, ajo do...

BE-ja shqyrton “pasaportat COVID-19” për lëvizjen e qytetarëve

Bashkimi Evropian është duke shqyrtuar idenë për vendosjen e të ashtuquajturave “pasaporta COVID-19″, të cilat do t’u mundësonin udhëtim pa pengesa qytetarëve të cilët...

Vetëm 19 vjeç, kush është talenti nga Berati që debutoi në Bundesligë

Tim Civeja, mesfushori shqiptar 19-vjeçar, bëri debutimin e tij në Bundesligën gjermane në fundjavë gjatë ndeshjes Augsburg-Werder Bremen. Civeja u aktivizua vetëm për 4 minuta...

Dëmet nga moti i keq, Lazim Destani dërgon ndihma në Bozofcë

Moti i keq ka përfshirë të gjithë rajonin e Ballkanit, ku shirat e dendura të pak ditëve më parë shkaktuan përmbytje në rajone të...