kryesore5

E hënë, 30 Nëntor, 2020
E hënë, 30 Nëntor, 2020

ETIKETA

kryesore5

Historia / Kush ishin vëllezërit që “shkrinë pasurinë” për Qeverinë e Vlorës

Vit pas viti, në përvjetorin e Pavarësisë së shpallur më 1912-ën, dalin të dhëna të asaj kohe, të atij momenti historik. Një prej tyre...

SHBA/ Nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë

Edhe nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” në SHBA festuan 108-Vjetorin e Pavarësisë në platformën Google Meet. Nxënësit e shkollës organizuan një festival virtual...

Shtylla kryesore e shqiptarizmit arbëresh, kush ishte dr. Rosolino Petrotta

Rosolino Petrotta është një ndër figurat më të shquara intelektuale arbëreshe të shekullit të shkuar, i cili ka luajtur një rol të rëndësishëm për...

“O Atdhe! Më je i dashur sa më s’ka”, urimi i ambasadës së SHBA për çlirimin

Ambasada amerikane në Tiranë ka zgjedhur t'u urojë shqiptarëve festën e Çlirimit me vargjet e poetit kombëtar Naim Frashëri. “Me këto vargje frymëzuese nga poeti...

Dita e Flamurit/ Rrëfime arbëreshe në Konsullatën e Barit

Konsullata e Përgjithshme e Barit për festën e Flamurit kishte menduar të mblidhte bashkë, sigurisht online, bashkatdhetarët në Itali për të dhënë eksperiencat e...

Mali i Zi në “lockdown”, i dyti në Europë për numrin e infeksioneve

Mali i Zi është zgjuar në "lockdown" këtë fundjavë, një masë e re kufizuese që synon të frenojë përhapjen e koronavirusit. Ndalimi i automjeteve do...

Vjenë/ Piktori Endrit Mema ekspozitë me flamuj shqiptarë ndër shekuj

Me rastin e Festës sё Pavarësisë, Ditës sё Flamurit, piktori Endrit Mema ka ekspozuar pikturat e tij me flamurin shqiptar, shqiponjёn dykrenare ndër shekuj,...

Greqi/ Ambasada e Shqipërisë njofton mbërritjen e dokumentave

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë ka njoftuar mbërritjen  e Pasaportave  dhe Kartave të Identitetit për aplikimet e kryera deri në datën 6...

Media gjermane: Fustani i Elia Zaharisë dhe lidhja me Kate Middleton

Fustani i dasmës së Princeshës Elia u dizenjua nga Flora Suldashi, shqiptares që jeton në Hamburg prej vitesh. Pas katër vitesh, Flora ka treguar...

Maqedoni e Veriut / Publikohet “Atlasi dialektologjik i të folmeve shqipe”

Është prezantuar  ditën e djeshme në Agjencinë e Zbatimit të Gjuhës Shqipe në Shkup, studimi  fundit i Prof.Dr. Mustafa Ibrahimi, “Atlasi dialektologjik i të...

Të fundit

Intervista / Valbona Mara: Realiteti i mësimdhënies në zonat e largëta në Greqi

Cili është realiteti i kurseve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Greqi? Si e përjetojnë situatën aktuale të covid-19 shqiptarët në Kavala e...

Historia / Kush ishin vëllezërit që “shkrinë pasurinë” për Qeverinë e Vlorës

Vit pas viti, në përvjetorin e Pavarësisë së shpallur më 1912-ën, dalin të dhëna të asaj kohe, të atij momenti historik. Një prej tyre...

Gjermani/ Aksidenti i merr jetën të riut shqiptar dhe vajzës së tij 6-muajshe

Një lajm i dhimbshëm vjen nga Gjermania, ku një i ri ka humbur jetën në mënyrë tragjike për shkak të një aksidenti të rëndë. Fatkeqësisht...

Australi / Fëmijët festojnë me ritmet e “Xhamadani vija-vija”

Në Perth të Australisë shqiptarët u mblodhën për të festuar së bashku ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Por surpriza e aktivitetit ishte kënga "Xhamadani vija-vija"...

Zvicër / Krijon aplikacionin për mjekët kirurgë, i vendos emrin shqiptar

Endri Dibra është doktor i shkencave kompjuterike, i cili punon dhe jeton në Zyrih, Zvicër. Ai është themelues i kompanisë "Arbrea Labs". Së fundi...