kryesore5

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

ETIKETA

kryesore5

Ngjarjet në Kosovë, reagojnë 30 shoqata të Komuniteti Shqiptaro-Amerikan

Komuniteti shqiptaro-amerikan ka bërë thirrje sot për veprim të menjëhershëm kundër Serbisë për nxitje të dhunës dhe sulm ndaj trupave të NATO-s në Kosovë,...

Il Piccolo di Trieste/Intervista e Ismail Qemalit,para se të shpallte Pavarësinë

“Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të mërkurën e 20 nëntorit 1912, në faqen n°2, intervistën ekskluzive me Ismail Bej Qemalin pak para se...

Il Piccolo di Trieste /E vërteta e kërkesava të Esad Pashës ndaj Ismail Qemalit

“Il Piccolo di Trieste” ka botuar, të premten 3 tetorit 1913, në ballinë, intervistën e Dervish Himës në lidhje me marrëdhëniet e ndërlikuara asokohe...

“Poezia është liri”, Visar Zhiti dhe Albania Letteraria në Tiranë

Takimi në Tiranë me Visar Zhitin si protagonist, u zhvillua në prani të një publiku të madh dhe të interesuar. Një event i organizuar...

Ligji për asistencën sociale/ Pse po hiqet bonusi i bebeve që lindin jashtë?

Komisioni për Çështjet Ligjore diskutoi sot për shtesat e reja në ligjin për asistencën sociale, ku në fokus ishte bonusi i bebeve. Sipas propozimit të...

SHBA/ “Hirësimi i Nikodhimit: Bashkimi për Kishën dhe Komunitetin Shqiptar”

Arkimandriti Nikodhim është Peshkopi i Bostonit dhe i Kryedioqezës shqiptare nën kupolën e Kishës Ortodokse në Amerikë (OCA). Besimtarët pjesëmarrës në shugurimin ceremonial të...

“Duomo 51 ristorante” në New York, një ndër restorantet më të mirë në qytet

“Duomo 51” është restoranti me tre ortakë shqiptar, që e kanë arritur këtë sukses me punën e tyre - Pas këtij suksesi qëndrojnë puna...

Nis puna për digjitalizimin e gjuhës shqipe në Malin e Zi

Në Kalanë e Ulqinit ditën e shtunë u mbajt përurimi i projektit “Digjitalizimi i gjuhës shqipe në Malin e Zi”. Për gjuhën shqipe në Mal...

Komuna e Dibrës shpall “Qytetar Nderi”, këngëtarin Haxhi Maqellara

Në aktivitetin e rradhës në Komunën e Dibrës bëhet e ditur nëpërmjet rrjeteve sociale se është vlerësuar me titullin “QYTETAR NDERI” mjeshtri i këngës...

Futbollisti nga Struga në ekipin e Dallasit përballë Messit në të njejtën fushë

Inter Miami pas barazimit me FC Dallas 4-4 me penallti ka kaluar në çerekfinalet e Kupës së Ligës Amerikane. Gjithçka ka ndodhur në një...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...