kryesore3

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

kryesore3

Klubi “FC Kosova”, një histori futbolli shqiptar në Gjermani

Klubi i Futbollit “FC Kosova” u formua në vitin 1999 në Köningswinter, Gjermani, duke u bërë një qendër e organizimit të komunitetit shqiptar në...

Si u angazhua komuniteti arbëresh në luftën kundër COVID në Itali…

Siçilia nuk ka qenë ndër zonat më të prekura në Itali nga pandemia Covid - 19, megjithatë  komuniteti Arbëresh ka dhënë një kontribut të...

Qeveria greke zgjat me 3 muaj lejet e qëndrimit për punëtorët sezonalë

Autoritete greke të Mbrojtjes Civile njoftuan se në këshillim me Ministrinë e Zhvillimit Rural dhe Ushqimit, zgjatën lejet e qëndrimit për 90 ditë për...

Studentët shqiptarë në universitetet amerikane përballen me paqartësinë e vizave

Kolegjet dhe universitetet amerikane kanë muaj që diskutojnë për mënyrën më të sigurt të mësimdhënies duke ndryshuar disa herë planet pas shtimit të rasteve...

Shpërthimi në Bejrut, a ka shqiptarë të prekur?! Flet konsulli shqiptar në Liban

Ajo e Bejrutit po krahasohet me katastrofën e Çernobilit. Shkaku që çoi në shpërthimin apokaliptik nuk është konfirmuar, por zyrtarë të lartë ushtarakë në...

Shaqiri harron kremin e diellit, The Sun: Ka marrë ngjyrën e fanellës së ekipit

Mediat angleze kanë “ngacmuar” Xherdan Shaqiri, pasi ai u kap nga paparacët në një jaht luksoz, në pushimet e tij verore në Ibiza. Mesfushori i...

Kakavijë, nga nesër mbyllet pjesërisht dogana. 7 ditë karantinë për…

Qeveria greke ka vendosur që prej ditës së nesërme, datë 5 gusht, duke filluar nga ora 23:00 dhe deri në orën 7 të mëngjesit,...

Udhëtim drejt Italisë?! Çfarë duhet të dini….

Pandemia e shkaktuar nga virusi COVID-19 ka ndryshuar shumë jetën e njerëzve në mbarë botën. Teksa shumë shqiptarë përgatiteshin për të udhëtuar drejt Italisë...

Itali / “La Repubblica” video promovuese për ngulimin arbëresh Civita në Kalabri

Gazeta italiane "La Repubblica" ka realizuar një video promovuese për ngulimin arbëresh Civita në Kalabri, duke e sugjeruar si një ndër vendet më interesante...

Ken Biberaj tregon si funksionin programi i bursave të fondacionit Biberaj

I themeluar katër vite më parë, me rastin e 60 vjetorit të emigrimit të familjes në SHBA  ”Fondacioni Biberaj”  gjatë këtyre viteve ka mbështetur...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...