kryesore2

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

kryesore2

Itali / Sanatoria 2020, mbi 2 mijë kërkesa legalizimi për shqiptarë

Rreth 32 mijë kërkesa nga punëdhënës për legalizim apo lidhje të marrëdhënieve të punës, mbi 1.200 kërkesa nga qytetarë të huaj që duan të pajisen me lejeqëndrimin e...

Mjekët shqiptarë: Rrezikojmë të rimbyllemi, duhet të përshtatemi me jetën e re

Një grup prej 5000 mjekësh dhe specialistësh të Shëndetësisë nga Shqipëria dhe Diaspora i bëjne thirrje shqiptarëve që të respekojnë masat për Koronavirusin. Nëpërmjet një...

Itali / Shqiptari dhuron një autoambulancë për qytetin e tij të lindjes

“Një gjest i bukur solidaritetit nga Arjani, sipërmarrës i ri i cili i ka dhuruar qytetit të tij të lindjes një ambulancë", kështu shkruajnë...

SHBA / Mjeku shqiptar: Sa e rrezikuar është popullsia gjatë procesit të rihapjes

Dr. Gani Abazi, Magjistër i Shëndetit Publik, Universiteti i Harvardit tregon rrezikun përballë të cilit gjendet bota aktualisht, për masat dhe kujdesin për rihapje...

Britani / Kirurgu shqiptar kryen transplantin e mushkërive të pacientja me Covid

Kristo Papa, kardiokirurgu shqiptar nga Vlora, që jeton në Londër, pak ditë më parë arriti të finalizojë me sukses transplantin e mushkërive të një...

SHBA / Mjeku shqiptar: Covid -19! Çfarë na thonë numrat?

Ditëve të fundit, shpesh edhe në lajmet ditore të mediave të shumta, me tituj "eksklusive" dëgjojmë lidhur me ngritjen e numrit të infektuarve me...

Shuhet në moshën 71-vjeçare studiuesi dhe shkrimtari, Moikom Zeqo

Studiuesi dhe shkrimtari i mirënjohur, Moikom Zeqo nuk ia ka dalë dot ta përballojë sëmundjen e rëndë, prej së cilës vuante prej vitesh. Ai ka...

Vota e Diasporës / Muharremi: Kemi mbeshtjete edhe nga figura publike

Prej disa ditësh Këshilli Koordinues i Diasporës ka iniciuar një peticion për garantimin e së drejtës së votës së Disaporës. Një peticion ky që...

SHBA / Për herë të parë dy kadetë shqiptarë diplomohen në akademinë West Point

Për herë të parë në historinë e Akademisë Ushtarake Amerikane  West Point në Shtetet e Bashkuara, janë diplomuar dy kadetë nga Kosova. Arelena Shala...

QBD online me mësuesit e gjuhës shqipe në Suedi dhe Finlandë

Qendra e Botimeve për Diasporën në vazhdimësi të mbledhjeve të organizuara online me përfaqësuesit e mësuesve në Diasporë, me qëllim marrjen e informacionit dhe...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...