Kosove

E enjte, 13 Qershor, 2024
E enjte, 13 Qershor, 2024

ETIKETA

Kosove

Masat kufizuese rëndojnë gjendjen në sektorin e turizmit në Kosovë

Masat kufizuese ndaj COVID-19 që kanë hyrë në fuqi, kanë rënduar edhe më tej gjendjen në sektorin e turizmit. Kryetari i Unionit të Turizmit në...

Rreth 1.4 milion turistë nga Kosova vizituan Shqipërinë brenda shtatë muajve

Shqipëria vazhdon të mbetet destinacioni kryesor i qytetarëve të Kosovës për sa i përket kalimit të pushimeve. Sipas raportit më të fundit të Institutit të Statistikave (INSTAT),...

Zgjedhjet në Kosovë, regjistrimi i votuesve jashtë vendit afat deri më 18 gusht

Në Kosovë më 17 tetor do të mbahen zgjedhjet lokale. Nga ane Komisionit Qendror të Zgjedhjeve atje është lënë afati 10 korrik deri më...

Kosovë, shënohet viktima e parë nga zjarret në Malishevë

Zjarret kanë përfshirë edhe Kosovën për shkak të temperaturave të larta të këtyre ditëve. Zjarre janë konstatuar në Prizren, Pejë, Gjilan e Mitrovicë, etj., ku...

Zgjedhjet lokale në Kosovë, Diaspora edhe 20 ditë kohë për t’u regjistruar

Kanë mbetur edhe 20 ditë për t’u regjistruar si votues jashtë vendit për zgjedhjet lokale në Kosovë. Zgjedhjet lokale do të mbahen më 17 tetor...

Radhë të gjata makinash, qytetarët e Kosovës zgjedhin Shqipërinë për fundjavë

Ditët e nxehta dhe temperaturat e larta kanë bërë që shumë qytetarë nga Kosova të marrin rrugën drejt bregdetit shqiptar. Siç raporton Express, numri i...

Kosovë / Njëzet milionë euro bono thesari për Diasporën

Ministri i Financave dhe Transfereve në Qeverinë e Kosovës , Hekuran Murati ka bërë të ditur se mes Bankës Qendrore të Kosovës dhe gjashtë...

Destinacion shqiptar/ Shpella e Flladit në Malishevë, një atraksion i ri turizmi

Shpella e Flladit ndodhet në fshatin Panorc të Komunës së Malishevës në Kosovë. Ky atraksion i veçantë ndodhet në afro 800 metra lartësi mbidetare. Interesante është...

Kosovë/ Qeveria merr përsipër pagesës së sigurimit kufitar për bashkatdhetarët

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit, për krijimin e lehtësirave për hyrje në territorin e Kosovës për bashkatdhetarët...

Kreu i Odës Ekonomike të Britanisë: Projektet e shumta që do sjellim në Kosovë

Oda Ekonomike e Britanisë në Kosovë po ofron përkrahje të vazhdueshme për institucionet dhe bizneset kosovare, duke realizuar projekte të shumta në fusha nga...

Të fundit

Ilir Ikonomi promovon në Kanada librin biografik për Fan Nolin, “Apostulli”

Studiuesi Ilir Ikonomi paraqiti të dielën në Toronto për lexuesin shqiptar në Kanada, librin e tij biografik “Apostulli”, kushtuar klerikut, shkrimtarit dhe politikanit Theofan...

“Rrugëtimi i Bajraktarit: Ëndrra Amerikane”, premiera e dokumentarit në New York

Të shtunën, 8 qershor 2024, në Alamo Drafthouse Cinemas - Central Park Ave. Yonkers, Nju Jork në praninë e dhjetra shikuesve u shfaq premiera...

SHBA/ Libri në gjuhën shqipe pjesë e bibliotekës së Garfieldit

Një gjuhë kaq e vjetër si gjuha shqipe  e shkruar me gërma latine e cila përfshihet në familjen e gjuhëve indoevropiane dhe flitet nga...

Itali/Irma Kurti shpallet fituese absolute e konkursit artistik letrar në Napoli

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti shpallet fituese e çmimit të parë dhe fituese absolute e Edicionit të vitit 2024 të Konkursit artistik letrar ndërkombëtar...

Parlamenti i Nju Jorkut vlerëson shkollat shqipe “Alba Life”

Parlamenti i Nju Jorkut i vuri kurorën e lavdisë Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në Festivalin e fundvitit akademik 2023-2024 Viti akademik 2023-2024...