koronavirus

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

koronavirus

Britani / Mjeku shqiptar zbulon se çfarë do të ndodhë me Covid-19

Mjeku shqiptar në Bitaninë e Madhe Laidon Shapo ka ngritur shqetësimin e tij sa i përket situatës së infektimeve të reja nga Covid-19. Zërave se...

Mjekët shqiptarë në botë rrëfejnë Covid-19

Në një intervistë për gazetën “Dielli”, mjekët e platformës digjitale mjekësore “HEDA Albania” japin një panoramë mbi situatën e krijuar nga Covid-19 në shtetet...

Shqiptarët në Budapest dhe Hungari në betejën ndaj Koronavirusit

Musa Ahmeti, Profesor Doktor i Shkencave të Mesjetës nga Qendra për Studime Shqiptare në Budapest, rrëfen ekskluzivisht për gazetën Dielli, Organ i Federatës Panshqiptare...

Britani / Mjeku shqiptar: Kundër Covid po testohet vaksina e Ebolas

Kristo Papa, është kardiokirurg shqiptar nga Vlora, që jeton në Londër. Në vitet '90, në moshën 6-vjeçare, emigron me familjen në drejtim të Greqisë....

Kosovë / Mbi 722 mijë euro ndihmë nga Diaspora gjatë pandemisë së Koronavirusit

Ndihma që mërgimtarët e japin për shtetin e Kosovës ishte e pashmangshme edhe gjatë pandemisë COVID-19. Mbi 722 mijë euro janë grumbulluar nga ndihmat e...

Vendet më të sigurta në botë për Koronavirusin / Si pozicionohet Shqipëria

Revista prestigjioze "Forbes" ka renditur vendet më të sigurta në botë pas kalimit të valës së parë të pandemisë, të parat në renditje janë...

Pandemia e koronavirusit, SHBA dhuron 1,2 mln dollarë për Shqipërinë

Edhe pse Amerika është një nga shtetet më të goditura nga pandemia e koronavirusit, sërish SHBA vijon të ndihmojë shtetet në nevojë në këtë...

Situata koronavirus / Amazon do të punësojë edhe 75 mijë punëtorë të tjerë

Amazon ka deklaruar se do të punësojë 75,000 punëtorë shtesë në objektet e saj, në krye të 100,000 pozicioneve të reja që...

Mjeku shqiptar në Harvard: Të vërtetat mbi virusin COVID-19

Dr. Gani Abazi, ekspert i shëndetit publik nga Universiteti i Harvardit shpjegon disa të vërteta mbi virusin COVID -19, si mund të ruhemi dhe...

Koronavirus mund të zvogëlojë tregtinë botërore deri në një të tretën

Ekonomisti Robert J. Shiller mendon se COVID-19 ka sjellë "dy pandemi".E para është pandemia e shëndetit dhe e dyta është pandemia e...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...