koronavirus

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

koronavirus

Kush pushon në Durrës, bileta falas për të vizituar sitet arkeologjike

Duke marrë shkas nga pasojat e tërmetit të 26 nëntorit dhe së fundmi nga Covid-19, Ministria e Kulturës dhe bashkia e Durrësit kanë nënshkruar...

Hapja e kufijve më 1 korrik / Ambasadorët e BE diskutojnë për planin

Ambasadorët e Bashkimit Europian zhvilluan një takim ditën e sotme ku tema e diskutimit ishte plani i hapjes së kufijve në datën 1 korrik. 27...

Doktori shqiptar në Amerikë / Pashko Camaj: Kjo nuk është “vala e dytë e Covid!”

Në disa pjesë të Shteteve të Bashkuara (ShBA) po shohim një rritje të infeksioneve me Covid-19. Edhe pse ndokush mund të ngutet ta etikojnë...

Gjermani / Diaspora dhuron pajisje mjekësore për Shqipërinë

Diaspora Shqiptare në Gjermani i ka dhuruar Ministrisë e Shëndetësisë në Shqipëri materiale spitalore për të kaluar këtë periudhë të vështirë në të cilën...

Covid-19 / Si do t’i mbijetojë turizmi pandemisë?

Aventurat e huaja, eksplorimi dhe hedonizmi janë në pritje. Ato do të rikthehen. Turizmi është forma më popullore dhe më pak polemike e globalizmit. Për...

Periudha pas Covid-19 / Mundësitë për Shqipërinë në ekonominë e re

Ballkani Perëndimor dhe Shqipëria mund të gjenden para mundësive të reja për ekonomitë e tyre pas koronavirusit, ashtu sikurse është e pashmangshme pjesa e...

SHBA i dhuron ISHP-së 3500 komplete testimi për Covid-19

Pas Bashkimit Europian edhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë ardhur në ndihmë  Shqipërisë për të përballuar situatën e krijuar nga Covid-19. Në një...

Mjekët / Suksesi i sistemit gjerman në përballjen me Covid-19

Sot të gjithë njerëzit mund të pyesin se si u bë Gjermania protagoniste e skenës botërore të mjekësisë në luftën ndaj Covid-19. Dr. Xheni...

Gjermani / Mjeku shqiptar: Dëmtimet në zemër tek pacientët e prekur nga Covid-19

Dr.Andi Rroku, specializant në kardiologji në spitalin “Charite Universitatsmedizin” në Berlin në një intervistë për gazetën “Dielli” ka treguar për ndikimin e Covid-19 në...

Mjekët shqiptarë: Rrezikojmë të rimbyllemi, duhet të përshtatemi me jetën e re

Një grup prej 5000 mjekësh dhe specialistësh të Shëndetësisë nga Shqipëria dhe Diaspora i bëjne thirrje shqiptarëve që të respekojnë masat për Koronavirusin. Nëpërmjet një...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...