Irma Kurti

E enjte, 28 Tetor, 2021
E enjte, 28 Tetor, 2021

ETIKETA

Irma Kurti

Itali/ Shkrimtarja Irma Kurti boton romanin “Le onde chiamano il tuo nome”

Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti sjell për lexuesin italian romanin e saj të ri titulluar: “Le onde chiamano il tuo nome” (Dallgët thërresin...

Irma Kurti sjell në shqip poeten italiane Rosy Gallace

Irma Kurti sjell në shqip, nën siglën e Shtëpisë Botuese “Ada”përmbledhjen me poezi të poetes italiane Rosy Gallace titulluar “Përtej fjalëve.” Rosy Gallace, një zë...

Itali/ Irma Kurti fiton çmimin e parë me poezinë kushtuar emigrantëve

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e parë në Konkursin Letrar Ndërkombëtar “Picàturi de suflet” , në seksionin e poezisë në gjuhë të huaj....

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin “Leonardo da Vinci 2021”

Një tjetër vlerësim prestigjioz për poeten dhe shkrimtaren shqiptare me banim në Itali Irma Kurti: nderohet me çmimin “Leonardo da Vinci 2021” nga Shoqata...

Kënga me tekst italisht të poetes Irma Kurti në të gjitha platformat muzikore

“Come un triste sogno” (Si një ëndërr e trishtë) titullohet kënga e re në gjuhën italiane e botuar në të gjitha platformat muzikore me...

Poetja Irma Kurti boton “Grimca gëzimi” në gjuhën italiane

Titullohet “Briciole di gioia” (Grimca gëzimi) libri më i ri i poetes shqiptare me banim në Itali, Irma Kurti. Kjo përmbledhje me 65 poezi...

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e Presidentit të Jurisë në Itali

Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti nderohet me një tjetër çmim në Itali, atë të Presidentit të Jurisë në Edicionin e IX të Konkursit...

Arbëreshët vlerësojnë me çmimin “Liria” poeten Irma Kurti  

Komuniteti Arbëreshë i ka akorduar çmimin “Liria”,  poetes Irma Kurti. “Fjala “Liria” përfaqëson popullin italo - shqiptar, sepse komuniteti arbëresh është një shembull i vlefshëm...

Itali/Irma Kurti klasifikohet si një nga poetet më të mira bashkëkohore

Poetja shqiptare Irma Kurti është klasifikuar si një nga poetet më të mira bashkëkohore sipas Enciklopedisë Italiane, WikiPoesia. Ky klasifikim mbështetet në vlerësimet me...

Itali/ Shkrimtarja shqiptare e nis 2021-in me çmimin e parë letrar

Shkrimtarja Irma Kurti ka fituar një tjetër çmim, duke e nisur kështu me trofe vitin 2021. Shkrimtarja shqiptare ka fituar çmimin e parë për romanin...

Të fundit

Foto dite/ Protesta e komunitetit shqiptar sot në New York

Qindra shqiptarë kanë protestuar para disa orësh para Konsullatës së Serbisë në New York me kërkesën që shteti serb të mbajë përgjegjësi për krimet...

Itali/ Ambasada në Romë: Gati dokumentat deri më këtë datë

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, Itali njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri më datën 15 tetor 2021, se...

Komuniteti Shqiptar i Selanikut, organizon fushatën e 5-të të dhurimit të gjakut

Komuniteti Shqiptar i Selanikut njofton se më datat 6 dhe 7 nëntor 2021, nga ora 9 deri më 12 në mesditë, në spitalin universitar...

SHBA/ Diaspora në Michigan kremton 150-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës

Nën organizimin e Shoqatës “Jehona e Malësisë”, u shënua në Michigan-SHBA, 150-vjetori i lindjes së njërit ndër figurat më të shquara kombëtare shqiptare, At...

Austri/ Ermonela Jaho, sërish në skenë me rolin e Adriana Lecouvreur

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho, ka debutuar në rolin e Adriana Lecouvreur, në operën me të njëjtin titull, në skenën e Operas...