Irma Kurti

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

ETIKETA

Irma Kurti

Itali/ Shkrimtarja Irma Kurti boton romanin “Le onde chiamano il tuo nome”

Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti sjell për lexuesin italian romanin e saj të ri titulluar: “Le onde chiamano il tuo nome” (Dallgët thërresin...

Irma Kurti sjell në shqip poeten italiane Rosy Gallace

Irma Kurti sjell në shqip, nën siglën e Shtëpisë Botuese “Ada”përmbledhjen me poezi të poetes italiane Rosy Gallace titulluar “Përtej fjalëve.” Rosy Gallace, një zë...

Itali/ Irma Kurti fiton çmimin e parë me poezinë kushtuar emigrantëve

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e parë në Konkursin Letrar Ndërkombëtar “Picàturi de suflet” , në seksionin e poezisë në gjuhë të huaj....

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin “Leonardo da Vinci 2021”

Një tjetër vlerësim prestigjioz për poeten dhe shkrimtaren shqiptare me banim në Itali Irma Kurti: nderohet me çmimin “Leonardo da Vinci 2021” nga Shoqata...

Kënga me tekst italisht të poetes Irma Kurti në të gjitha platformat muzikore

“Come un triste sogno” (Si një ëndërr e trishtë) titullohet kënga e re në gjuhën italiane e botuar në të gjitha platformat muzikore me...

Poetja Irma Kurti boton “Grimca gëzimi” në gjuhën italiane

Titullohet “Briciole di gioia” (Grimca gëzimi) libri më i ri i poetes shqiptare me banim në Itali, Irma Kurti. Kjo përmbledhje me 65 poezi...

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e Presidentit të Jurisë në Itali

Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti nderohet me një tjetër çmim në Itali, atë të Presidentit të Jurisë në Edicionin e IX të Konkursit...

Arbëreshët vlerësojnë me çmimin “Liria” poeten Irma Kurti  

Komuniteti Arbëreshë i ka akorduar çmimin “Liria”,  poetes Irma Kurti. “Fjala “Liria” përfaqëson popullin italo - shqiptar, sepse komuniteti arbëresh është një shembull i vlefshëm...

Itali/Irma Kurti klasifikohet si një nga poetet më të mira bashkëkohore

Poetja shqiptare Irma Kurti është klasifikuar si një nga poetet më të mira bashkëkohore sipas Enciklopedisë Italiane, WikiPoesia. Ky klasifikim mbështetet në vlerësimet me...

Itali/ Shkrimtarja shqiptare e nis 2021-in me çmimin e parë letrar

Shkrimtarja Irma Kurti ka fituar një tjetër çmim, duke e nisur kështu me trofe vitin 2021. Shkrimtarja shqiptare ka fituar çmimin e parë për romanin...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...