intervista

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

intervista

Greqi/ Eduart Gjopalaj, artisti shqiptar që i jep jetë drurit

Eduart Gjopalaj, artist i drurit nga Diaspora sjell historinë e tij mbresëlënëse, një emigrant i larguar në moshën 14 vjeçare që nuk hoqi dorë...

SHBA/ Afërdita Hakaj, një udhëheqëse dhe vizionare shqiptare në Diasporë

Një histori frymëzuese që tregon më së miri vullnetin dhe guximin e shumë të rinjve shqiptarë që kanë arritur të ndërtojnë një karrierë të...

Zvicër/Politikani shqiptar: Bashkatdhetarët janë përkrahësit më pasionant që kam

Politikani shqiptar Përparim Avdili në mbledhjen e anëtarësisë së Nëndegës së IX-të të Partisë Liberale të Cyrihut është rizgjedhur kryetar i Nëndegës dhe është...

Itali/ Eridan Këllici: Procesi i integrimit kërkon një sakrificë të madhe

E dashuron profesionin e saj dhe e krahason me motorin që e bën të eci përpara. Eridan Këllici ka mbaruar studimet për psikologji në...

Itali/ “Il Pane”, historia e bukës si element bashkues i kulturave

Buka, ka qenë gjithmonë një element bashkues në kulturën shqiptare. Ende sot shumë shqiptarë anashkalojnë vaktin dhe shprehen “Do hamë bukë” dhe jo “Do...

Intervista/ Ana Deliallisi dhe eksperienca si inxhiniere softueresh në Austri

Dëshira për një eksperiencë akademike jashtë Shqipërisë ishte shtysë që ajo të linte vendlindjen. Nga studimet në një ndër institutet kërkimore më të mirë...

Arbëresh/ Bellizzi: Projektet na ndihmojnë të mos harrojmë gjuhën dhe kulturën

Ambrogio Bellizzi i përket atij grupi arbëreshësh që i manifestojnë me krenari dhe dashuri rrënjët, e ende  vazhdon të japë kontributin maksimal që gjuha...

Gjermani/ Përvoja si mësuese, Mimoza Leka: Flisni vetëm shqip me femijët tuaj

Mësimdhënia e gjuhës shqipe në Diasporë, nuk është e njëjtë me procesin mësimor në vendlindje. Nxënësit takohen me mësuesit në ditë të caktuar dhe...

SHBA/ Elona Biçaku: Fokusimi tek rezultati ishte çelësi suksesit tim

Elona Biçaku ka udhëtuar drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës për të përfunduar shkollën e mesme. Ajo tregon për “Diaspora Shqiptare” se vendimi i...

Itali/ Artistja shqiptare: Alpet e vendlindjes, inspirim për punën time

Guximi dhe këmbngulja i dhanë emrin dhe profesionin që ka sot. Për Alketa Bercaj Delishaj të bërit art është simbolizim, shenjë e fortë identifikimi...

Të fundit

Itali/ Nis mësimi në shkollën “Naim Frashëri”

Më 23 tetor 2021 shkolla “Naim Frashëri” hapi dyrt më një ambient të ri për të rinisur vitin e shkollor me prezencën fizike të...

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...