Bari

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

ETIKETA

Bari

Itali/ Konsullata Shqiptare në Bari njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata shqiptare në Bari bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 14 gusht...

Mes Barit dhe Durrësit, një program për të kujtuar eksodin shqiptar

Ky vit përkon dhe me 30-vjetorin e eksodit të shqiptarëve në vitete ’90 pas rënies së komunizmit. Eventi disa ditor “Bari-Durazzo” kushtuar eksodit shqiptar të...

Itali/ Konsullata Shqiptare në Bari njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata shqiptare në Bari bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 11 qershor...

Konsullata në Bari: Gati dokumentet biometrike për aplikimet deri më 28 maj

Konsullata e Barit bën të ditur se janë gati dokumentet biometrikë për aplikimet e bëra deri më 28 maj, përfshi dhe këtë datë. Sipas njoftimit...

Konsullata në Bari: Gati dokumentet biometrike për aplikimet deri më 7 maj

Konsullata e Barit bën të ditur se janë gati dokumentet biometrikë për aplikimet e bëra deri më 7 maj, përfshi dhe këtë datë. Sipas njoftimit...

Qeveria ‘zhvendoset’ në Itali, homazhe në vendin ku u vra Luigj Gurakuqi

Kryeministri Edi Rama së bashku me Ministrin e Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, Ministren e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu etj., ndodhet sot në Itali në kuadër...

Itali/ “Eksodi” 30 vite më pas, një instalacion për shqiptarët që kërkuan lirinë

Një simbolikë kuptimplotë e mijëra shpirtrave shqiptar që u dyndën brigjeve të Italisë tre dekada më parë, janë qindra statujëzat e artistit Nicola Genco,...

Covid mbyll zyrën e emigracionit në Bari, pezullohen aplikimet për dokumente

Për shkak të rasteve të shtuara me COVID, zyra e emigracionit në Bari do të jetë e mbyllur deri më datë 5 mars. Sporteli i...

Itali / Konsullata e Barit njoftim për tërheqjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Bari njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike në...

Konsullata e Barit: Ja hapat për regjistrim dhe pajisjen me dokumente biometrike

Në konsullatën e Barit ka nisur procesi për pajisjen me dokumente biometrike, pasaporta dhe karta identiteti. Më herët ministria e Brendshme ka bërë të...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...