Arbereshe

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

Arbereshe

“Instituti Shqiptar New York” sjell historinë e familjes arbëreshe në SHBA

“Instituti Shqiptar New York” organizon më 2 prill 2021 takimin online “Historia e arbëreshëve me George Richard Manus”. Një event bazuar në tregimet e dy...

Foto Dite/ Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe

Një traditë e pazakontë zbatohej nga mikeshat e nuses arbëreshe para martese në Lungro, Kalabri. Para se një vajzë arbëreshe të martohej, mikeshat e...

FOTO-LAJM/ Veshja arbëreshe e vitit 1782

Një pikturë e rrallë vjen nga viti i largët 1782 dhe që mendohet të jetë ndër fotot më të hershme e veshjeve arbëreshe. Bëhet fjalë...

Kolegji Adriano, institucioni që shkolloi personalitete të shquara shqiptare

Në vijimësi të prezantimit të katundeve arbëreshe portali “Prointegra”, këtë të hënë prezanton qytezën Shën Mitri (Ital. San Demetrio Corone). Kokalitet ky me peshë...

Letërsia arbëreshe për Eqerem Çabej

Një ndër fushat e shumta të interesimit të profesor Eqrem Çabejt ka qenë letërsia arbëreshe, të cilën e cilësojnë si “një nga shfaqjet e...

Studiueset në qendrën QSPA pjesë e grupit për përfshirjen e xhubletës në UNESCO

Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Jo Materiale miratoi katër “dukuri” të denja për t’u kandiduar në Listën e Trashëgimisë Jonateriale Botërore, nën mbrojtjen e...

Historia/ Si u vendosën Arbëreshët në Italinë e Jugut

Valët e para të emigracionit arbrëresh në Italinë e Jugut Arbëreshët dhe historia e tyre përbën një pjesë të çmueshme të historisë së popullit tonë...

Intervista / Federica Mollica: Identiteti Arbëresh në kohën e globalizmit

Lindur e rritur në Kalabri Federica Mollica që nuk mund të ishte indiferente ndaj kulturës arbëreshe. Pjesë e të përditshmes së qyteteve jugore, e...

Pse 25 nëntori është i rëndësishëm për Arbëreshët!?

Data 25 nëntor mbahet mend nga Arbëreshët si një datë e rëndësishme, që shënoi një kthesë rrënjësore për gjuhën arbëreshe në pikëpamje të politikave...

Damiano Guagliardi: Ne arbëreshët e ndienim se ishim “fëmijë” të Shqipërisë

Damiano Guagliardi vjen nga një familje e thjeshtë me origjinë arbëreshe. Ai lindi në San Demetrio Corone, Kozencë në vitin 1950. Aktualisht është President...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...