Opera

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

Opera

SHBA/ Pasioni mbi piano i Hermira Gjonit 

Ajo është cilësuar si mbretëresha e pianos nga kritika,...

Spanjë / Opera “Rusalka” nga Christof Loy mban firmën e koreografit shqiptar

Koreografi shqiptar Klevis Elmazaj ishte vetëm 5 vjeç kur...

Intervista / Anna Tafani një yll në ngjitje në operan Australiane

Për shkak të COVID-19 çdo aktivitet kulturor, zbavitës dhe...

Gëzim Myshketa rikthehet në skenën gjermane me operën “Carmen”

Opera “Carmen” do të rikthejë në skenën gjermane Gëzim...

Xhoni Athanasi, Skënderbeu i parë i operas shqiptare

Xhoni Athanas ishte një nga zërat e rrallë të...

Gjermani/ Ermonela Jaho dhe Saimir Pirgu bashkë në skenën gjermane

Dy yjet shqiptare të muzikës lirike janë bërë bashkë...

Ermonela Jaho për operan greke: Ndihem kaq me fat që jam sërish në skenë

Një javë më parë, pas shumë muajsh heshtje dhe...

Spanjë / Muzikantët shqiptarë koncert recital në universitetin e njohur

Pianistja e njohur shqiptare e cila prej vitesh jeton...

Ermonela Jaho shkëlqen në skenën e Operas kombëtare greke

Pas shumë muajsh heshtje dhe pritjeje, perdet e skenës...

Ermonela Jaho e para në klasifikimin zyrtar të Muzikës Klasike të “Gramaphone”

Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho renditet e para...

SHBA/ Pasioni mbi piano i Hermira Gjonit 

Ajo është cilësuar si mbretëresha e pianos nga kritika,...

Spanjë / Opera “Rusalka” nga Christof Loy mban firmën e koreografit shqiptar

Koreografi shqiptar Klevis Elmazaj ishte vetëm 5 vjeç kur...

Intervista / Anna Tafani një yll në ngjitje në operan Australiane

Për shkak të COVID-19 çdo aktivitet kulturor, zbavitës dhe...

Gëzim Myshketa rikthehet në skenën gjermane me operën “Carmen”

Opera “Carmen” do të rikthejë në skenën gjermane Gëzim...

Xhoni Athanasi, Skënderbeu i parë i operas shqiptare

Xhoni Athanas ishte një nga zërat e rrallë të...

Gjermani/ Ermonela Jaho dhe Saimir Pirgu bashkë në skenën gjermane

Dy yjet shqiptare të muzikës lirike janë bërë bashkë...

Ermonela Jaho për operan greke: Ndihem kaq me fat që jam sërish në skenë

Një javë më parë, pas shumë muajsh heshtje dhe...

Spanjë / Muzikantët shqiptarë koncert recital në universitetin e njohur

Pianistja e njohur shqiptare e cila prej vitesh jeton...

Ermonela Jaho shkëlqen në skenën e Operas kombëtare greke

Pas shumë muajsh heshtje dhe pritjeje, perdet e skenës...

Ermonela Jaho e para në klasifikimin zyrtar të Muzikës Klasike të “Gramaphone”

Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho renditet e para...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...