Botime në Diasporë

E hënë, 15 Gusht, 2022
E hënë, 15 Gusht, 2022

Botime në Diasporë

Botime në Diasporë/ “BIBLIOTEKA ZËRI I SHQIPËRISË” botohej në Sofje më 1915-ën

“BIBLIOTEKA ZËRI I SHQIPËRISË” ishte një e përkohshme politike,...

Botime në Diasporë/ 1901, në Romë botohej gazeta “ALBANIA”

“ALBANIA” ishte një gazetë e cila nisi të botohej...

Gazeta franceze më 1909: Doli revista “Diturija”, drejtohet nga Mit’hat Frashëri

“Journal de Salonique” ka botuar, të martën e 19...

Itali/ Rai 3 sjell historinë e shtëpisë botuese “Besa”

Ekziston një lidhje mes Salentos dhe Ballkanit, e cila...

Botime në Diasporë/ Revista “STUDENTI” botohej në SHBA më 1920-ën

“STUDENTI” ishte një revistë shoqërore, kulturale e letrare në...

Botime në Diasporë/ 1915, botohej në Lausanne “L’ALBANIE”

“L’ALBANIE” ishte një botim i përdyjavshëm që mbronte interesat...

Botime në Diasporë/ “LA QUESTIONE ALBANESE” botohej në 1905 në Buenos Aires

“LA QUESTIONE ALBANESE” (Çështja shqiptare) ishte një revistë e...

10 maj 1897 në Bukuresht botohej gazeta “Shqipëria” nga Visar Dodani

Më 10 maj 1897, gazetari, publicisti dhe aktivisti i...

Botime në Diasporë/ Itali 1897, botohej gazeta “LA NAZIONE ALBANESE”

“LA NAZIONE ALBANESE”  ishte një buletin politik, letrar dhe...

Botime në Diasporë/ “TREGTIA SHQIPTARE”, botohej në Boston më 1921-in

“TREGTIA SHQIPTARE” ishte një revistë e përmuajshme në gjuhën...

Botime në Diasporë/ “BIBLIOTEKA ZËRI I SHQIPËRISË” botohej në Sofje më 1915-ën

“BIBLIOTEKA ZËRI I SHQIPËRISË” ishte një e përkohshme politike,...

Botime në Diasporë/ 1901, në Romë botohej gazeta “ALBANIA”

“ALBANIA” ishte një gazetë e cila nisi të botohej...

Gazeta franceze më 1909: Doli revista “Diturija”, drejtohet nga Mit’hat Frashëri

“Journal de Salonique” ka botuar, të martën e 19...

Itali/ Rai 3 sjell historinë e shtëpisë botuese “Besa”

Ekziston një lidhje mes Salentos dhe Ballkanit, e cila...

Botime në Diasporë/ Revista “STUDENTI” botohej në SHBA më 1920-ën

“STUDENTI” ishte një revistë shoqërore, kulturale e letrare në...

Botime në Diasporë/ 1915, botohej në Lausanne “L’ALBANIE”

“L’ALBANIE” ishte një botim i përdyjavshëm që mbronte interesat...

Botime në Diasporë/ “LA QUESTIONE ALBANESE” botohej në 1905 në Buenos Aires

“LA QUESTIONE ALBANESE” (Çështja shqiptare) ishte një revistë e...

10 maj 1897 në Bukuresht botohej gazeta “Shqipëria” nga Visar Dodani

Më 10 maj 1897, gazetari, publicisti dhe aktivisti i...

Botime në Diasporë/ Itali 1897, botohej gazeta “LA NAZIONE ALBANESE”

“LA NAZIONE ALBANESE”  ishte një buletin politik, letrar dhe...

Botime në Diasporë/ “TREGTIA SHQIPTARE”, botohej në Boston më 1921-in

“TREGTIA SHQIPTARE” ishte një revistë e përmuajshme në gjuhën...

Të fundit

Udhëtarët nga Kosova e mbajnë gjallë aeroportin e Kukësit

Pas krizës së fluturimeve në muajt e dimrit, aeroporti i Kukësit është gjallëruar sërish këtë sezon vere – ndërsa mbi 80% e udhëtarëve janë...

eGo Mobile/ Familja Destani nisi sot një erë të re investimesh në Tetovë

Në Tetovë është vënë sot gurëthemeli i një fabrike të re, një investim mbi 150 milion euro i familjes Destani që synon të ketë...

Itali/ Ndahet nga jeta ikona e programeve shkencore “SuperQuark” Piero Angela

Eshtë ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 93-vjecare, gazetari dhe moderatori i njohur italian Piero Angela, imazhi historik i Rait. Për 70 vite...

Radhë në Kakavijë, ministria e Jashtme:Nis kalimi i përshpejtuar në pjesën greke

Në Kakavijë mëngjesi i sotëm ka sjellë një numër të lartë pushuesish, të cilët duan të hyjnë në Shqipëri. Në anën e Greqisë janë krijuar...

“The Times”: TikTok nxit turistët të vizitojnë Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se 90 mijë vizitorë nga Britania e Madhe kanë vizituar Shqipërinë në këto shtatë muaj. Rama i referohet medies britanike...