Gazetar

E hënë, 20 Shtator, 2021
E hënë, 20 Shtator, 2021

AUTHOR NAME

Gazetar

2615 POSTIME
0 KOMENTET

Italia e goditur nga koronavirusi kërkon fleksibilitet borxhi

Italia mund të përfitojë “një fleksibilitet më të lartë” nga ana e BE-së në drejtim të nivelit...

Tahir Kolgjini, studiues i shquar i gjuhës shqipe

Ndihmesat që ka dhënë Tahir Kolgjini në dije kanë vlerë të madhe, ato dëshmojnë kulturën e gjerë te tij, mendjen e hollë,...

Covid-19 ndryshon buxhetin e 2020

Kanë hyrë në fuqi ndryshimet në buxhetin e vitit 2020, të përshtatura për të përballuar emergjencën që krijoi pandemia Covid-19. Ndryshimet që u botuan në...

Situata me COVID-19, “ngrijnë” për dy javë tenderat publike

Qeveria ka vendosur të shtyjë për 15 ditë zhvillimin e tenderave nga të gjitha agjencitë shtetërore në kuadër të masave të marra për ndalimin...

Samsungu apo iPhone më i mirë? Ja faktet

Për ta vendosur njëherë e mirë fituesin, janë marrë në krahasim celularët Iphone 11 dhe i sapo nxjerri në treg: Samsung Galaxy S20. Ekran më i...

COVID-19, çfarë ndikimi do të ketë mbi ekonominë dhe a ka një rreze shprese?

Ndërsa shtetet mbyllin dyqanet, kufijtë e iu luten qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi, ekonomia globale po duket gjithmonë e më pak e shëndetshme. Dow Jones...

Covid – 19 po nxit inovacionin! Lituania prodhon pajisje 3D për hapjen e dyerve pa doreza

Një biblotekë publike në Lituani ka vendosur të ndihmojë bizneset fqinje me disa pajisje dyersh, të cilat ndihmojnë në mospërhapjen e infeksionit....

Specialisti shqiptar i shëndetit në Londër: Masa po japin efekte pozitive

Nuk ka informacion sa shqiptarë mund të jenë infektuar në Londër. Mjeku Laidon Shapo, specialist i Shëndetit Publik në...

Turi i Vajit të Ulliri në Tiranë

Shqipëria po njihet për kulinarinë e saj të vecantë, dhe një nga arsyet kryesore që e bëjnë gatimin tonë special, janë përbërësit origjinalë dhe...

Intervistë / Flutura Açka, flet për rëndësinë e gjuhës

https://www.youtube.com/watch?v=8Wkfnbp6uro Poetja, shkrimtarja dhe botuesja shqiptaro-holandeze, Flutura Açka në një intervistë flet për gjuhën dhe ndikimin që ka pasur mërgimi në krijimtarinë e saj. “…E pasuron...

Të fundit

Turistë polakë në malin e Tomorrit

Turistë polakë iu ngjitën malit të Tomorrit në një guidë të gjatë turistike me ndihmën e operatorëve turistikë lokalë të Beratit. Lajmi bëhet i ditur...

Gjermani / Lazim Destani në takimin tradicional letrar “Azem Shkreli”

Sot në Dyseldorf u mbajt Takimi Tradicional Letrar “Azem Shkreli”. Nën organizimin e Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani ky manifestim...

Kujtime nga jeta dhe veprimtaria e tij e Pino Cacozza në muajin e tij të lindjes

Federata e Shoqatave Arbëreshe (FAA) kujtoi në muajin e tij të lindjes arbëreshin Pino Cacozza. U zgjodh pikërisht kolegji ku Cacozza studioi, “Shën Adrian” për...

Kosovë-Shqipëri, drejt mbledhjes së shtatë të dy qeverive

Qeveritë e Kosovës e Shqipërisë pritet të mbajnë mbledhjen e shtatë të përbashkët në Prishtinë, këtë vit, pas të gjashtës në Tiranë në 2...

Në punë me pasaportë vaksinimi/ Italia e bën me detyrim si në shtet dhe privat

Nga 15 tetori, Italia do të kërkojë pasaportë vaksinimi për të gjithë punonjës si në sektorin shtetëror ashtu edhe atë privat. administrata publike është...