Gazetar

E premte, 23 Tetor, 2020
E premte, 23 Tetor, 2020

AUTHOR NAME

Gazetar

2003 POSTIME
0 KOMENTET

COVID-19, çfarë ndikimi do të ketë mbi ekonominë dhe a ka një rreze shprese?

Ndërsa shtetet mbyllin dyqanet, kufijtë e iu luten qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi, ekonomia globale po duket gjithmonë e më pak e shëndetshme. Dow Jones...

Covid – 19 po nxit inovacionin! Lituania prodhon pajisje 3D për hapjen e dyerve pa doreza

Një biblotekë publike në Lituani ka vendosur të ndihmojë bizneset fqinje me disa pajisje dyersh, të cilat ndihmojnë në mospërhapjen e infeksionit....

Specialisti shqiptar i shëndetit në Londër: Masa po japin efekte pozitive

Nuk ka informacion sa shqiptarë mund të jenë infektuar në Londër. Mjeku Laidon Shapo, specialist i Shëndetit Publik në...

Turi i Vajit të Ulliri në Tiranë

Shqipëria po njihet për kulinarinë e saj të vecantë, dhe një nga arsyet kryesore që e bëjnë gatimin tonë special, janë përbërësit origjinalë dhe...

Intervistë / Flutura Açka, flet për rëndësinë e gjuhës

https://www.youtube.com/watch?v=8Wkfnbp6uro Poetja, shkrimtarja dhe botuesja shqiptaro-holandeze, Flutura Açka në një intervistë flet për gjuhën dhe ndikimin që ka pasur mërgimi në krijimtarinë e saj. “…E pasuron...

Banka e Shqipërisë do të ndërhyjë nëse kriza do të thellohet më tej

Qëllimi i uljes së normës bazë të interesit me 0.5% duke e çuar atë në minimume historike, synon uljen e kostos së...

Tabelat paralajmëruese shqip-anglisht në shkollën amerikane

Në shkollën fillore të qytetit Watertown në Connecticut, SHBA tabelat paralajmëruese në ambientet e shkollës janë në dy gjuhë, anglisht dhe shqip, për shkak...

Katedra e parë e Albanologjisë në historinë e universiteteve amerikane

Gjatë muajit maj të këtij viti pritet të bëhet përurimi i Katedrës së Albanologjisë në Universitetin “DePaul” në Çikago. Kjo është hera e parë në...

Histori / Alternativat për drejtimin e lëvizjes shqiptare në Diasporë

Prej kohësh në gjirin e mërgatave shqiptare të vendeve të ndryshme ishte hedhur mendimi për një qendër drejtuese të lëvizjes kombëtare në...

Koha nuk pret / Jagodinë, fermerët vazhdojnë punën në arë

Nëse nuk punon fshati ngelet pa ushqim edhe qyteti. Kjo është arsyeja që fermerët po vazhdojnë punën e...

Të fundit

Në 199-vjetorin e lindjes së Dhimitër Kamardës, studiuesit arbëresh të shqipes

Dhimitër Kamarda ishte gjuhëtar e atdhetar arbëresh, botues i folklorit, me formim shkencor edhe në fushën e gjuhësisë indoevropiane. Vepra e tij kryesore, “Sprovë e...

Itali/”Shkodra Elektronike” sjell versionin ndryshe të këngës “Synin si qershia”

Grupi "Shkodra Elektronike" i njohur për sjelljen në një variant më modern të këngëve më të njohura tradicionale,  ka publikuar versionin e këngës shkodrane...

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është historia e luftës kundër injorancës, që pati arritje të...

Turqi/ Mësuesit e gjuhës shqipe marrin tekstet e dërguara nga QBD

Për t'i ardhur në ndihmë sa më shumë bashkatdhetarë që dëshirojnë të mësojnë gjuhën shqipe në Turqi, 282 tekste shkollore dhe plotësuese të paracaktuara...

Ermonela Jaho për operan greke: Ndihem kaq me fat që jam sërish në skenë

Një javë më parë, pas shumë muajsh heshtje dhe pritjeje, Opera Kombëtare greke ngriti siparin për operan "Madam Butterfly", me protagoniste sopranon shqiptare Ermonela...