Luan Zyka

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

AUTHOR NAME

Luan Zyka

9 POSTIME
0 KOMENTET

Shkupi, Prishtina dhe Selaniku festojnë 110 vjetorin e pavarsisë së Shqipërisë

Pas takimit mbreslënës dhe pritjes vëllazërore që na bëri lideri Ali Ahmeti në Zajazin heroik, u drejtuam për të fjetur dhe vazhduar programimin tonë...

Për studentin Mario, si dhurues gjaku, e shembull i gjakut të ri të emigrantëve

Isha duke udhëtuar, kur papritur ndaloi muzika e radios së makinës dhe pashë në ekran një numër telefoni. Shtypa butonin dhe makinën e mbushi një...

Në Prishtinë një rrugë do të marrë emrin “Diaspora Selanik”

Më datat 7 dhe 8 maj 2022, Komuniteti Shqiptar i Selanikut organizoi udhëtimin e tij të parë, dhe jo rastësisht u zgjodhën Prishtina edhe...

Një sqarim për projektligjin e Parlamentit grek për pensionet kombëtare 

Në botën e lajmeve thuhet se lajmi i mirë nuk përbën lajm, dhe lajmi i keq është lajm (sepse lajmi i keq tërheq më...

Kjo ishte zanafilla…

26 nëntor 2019 - si sot para dy vitesh, kur tërmeti që kishte tundur Shqipërinë bashkoi shqiptarët dhe grekët duke zgjuar ndjenjat më të...

Qëndrimi i shqiptarëve në luftën italo-greke të 1940-ës

Sot Greqia përkujton një nga ditët më heroike të historisë së saj, atë të fitores mbi agresorin fashist italian në tetor të vitit 1940. Duke...

Komuniteti shqiptar i Selanikut në betejën kundër pandemisë COVID-19

Komuniteti Shqiptar i Selanikut duke ndjekur nga afër problemet që po shakton pandemia e Covid -19 në gjithë Greqinë, dhe sidomos në Selanik, ndërmori...

Greqi/ Zyrtarizohet Komuniteti Shqiptar i Selanikut

Gjykata e Selanikut ka miratuar krijimin e Unionit të Komunitetit Shqiptar të Selanikut. Lajmin e ka bërë të ditur  Luan Zyka i cili në...

Nuk janë fajtorë shqiptarët për gjithçka!

Nuk janë fajtorë shqiptarët për gjithçka... Po ndjek edhe unë me shqetësim zhvillimet e përhapjes dhe pasojat tragjike të koronavirusit kudo, dhe veçanërisht në Greqinë...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...