Jolanda Lila

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

AUTHOR NAME

Jolanda Lila

8 POSTIME
0 KOMENTET

Në përvjetorin e Dritëro Agollit, poeti që përtëriu e pasuroi lirikën e traditës

Poezia e Dritëro Agollit u ngjiz në një realitet socialo-kulturor e politik tepër specifik, gjë që është reflektuar edhe në një pjesë të madhe...

Një libër mbi ngulimet e sotme arbëreshe në Itali

Fatet e popujve, ashtu si fatet e njerëzve, janë të ndryshme dhe të kushtëzuara nga rrethanat. Një shembull unik në gjithë historinë e trashëgimisë...

Prof. Jup Kastrati, personaliteti i shquar i shkencës dhe kulturës shqiptare

Veprimtaria e gjerë diturake e prof. Jup Kastratit në fushën e studimeve gjuhësore, letrare, bibliografike dhe në historinë e kulturës kombëtare shqiptare i përngjan...

Hapësira shqiptare në poezinë e Martin Camajt

Prania e madhe e shenjave e atdheut në poezinë e tij dhe posaçërisht, të mjedisit verior shqiptar më shumë marrin trajtën e shëmbëlltyrave psiko-shpirtërore,...

Kadareja më i lexuar jashtë sesa brenda Shqipërisë

Me emrin e Kadaresë, për herë të parë në historinë e saj, letërsia shqipe fitoi një brendi dhe funksion të ri, pikërisht universalitetin. Që...

Profesor Alfred Uçi, një jetë kushtuar filozofisë dhe estetikës

90 vjet më parë, pikërisht në 15 dhjetorin e vitit 1930 lindi një nga mendjet iluministe në fushën e mendimit filozofik dhe estetik shqiptar,...

Dritëro Agolli, poeti që përtëriu dhe pasuroi lirikën e traditës

Poezia e Dritëro Agollit u ngjiz në një realitet socialo-kulturor e politik tepër specifik, gjë që është reflektuar edhe në një pjesë të madhe...

Një analizë mbi ironinë në poezinë e Ali Podrimjes

Në mjedisin kulturor të Kosovës, poeti Ali Podrimja ishte ndër të parët që revoltën e vet poetike ndaj realitetit dhe padrejtësive të kohës e...

Të fundit

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...

Shqipëria pritet me fishkëllima në garën e boksit në Beograd

Kampionati Botëror i Boksit u hap zyrtarisht të dielën, më 24 tetor, në Beograd. Kosova përfundimisht nuk merr pjesë në këtë organizim, për shkak...