Sportistët shqiptar rrëmbejnë medaljet në Doha të Katarit

E enjte, 28 Janar, 2021
E enjte, 28 Janar, 2021

Sportistët shqiptar rrëmbejnë medaljet në Doha të Katarit

Distria Krasniqi ka rrëmbyer medaljen e artë në Mastersin e xhudos, që po mbahet në Doha të Katarit. Krasniqi është e disata sportiste që po shkëlqen në sportin e xhudos në Kosovë.

Gjithashtu kampionia olimpike, Majlinda Kelmendi, fitoi modeljen e bronztë në kategorinë -52 kg të Mastersit të xhudos, që po mbahet në Doha të Katarit.

Numri një në botë, Krasniqi mposhti në finale me ippon japoneze, Funa Tonaki, kampione e botës 2017, kategoria deri në 48 kilogramë.

Kujtojmë se më vonë do të garojnë edhe Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova për medaljen e bronztë në kategoritë e tyre.

Kampionia Olimpike, Kelmendi, u mund në gjysmëfinale nga Amandine Bouchard (Francë), pas penalizimeve, ndërsa Gjakova u mund nga Tasukasa Yoshida(Japoni).

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. 

Distria Krasniqi ka rrëmbyer medaljen e artë në Mastersin e xhudos, që po mbahet në Doha të Katarit. Krasniqi është e disata sportiste që po shkëlqen në sportin e xhudos në Kosovë.

Gjithashtu kampionia olimpike, Majlinda Kelmendi, fitoi modeljen e bronztë në kategorinë -52 kg të Mastersit të xhudos, që po mbahet në Doha të Katarit.

Numri një në botë, Krasniqi mposhti në finale me ippon japoneze, Funa Tonaki, kampione e botës 2017, kategoria deri në 48 kilogramë.

Kujtojmë se më vonë do të garojnë edhe Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova për medaljen e bronztë në kategoritë e tyre.

Kampionia Olimpike, Kelmendi, u mund në gjysmëfinale nga Amandine Bouchard (Francë), pas penalizimeve, ndërsa Gjakova u mund nga Tasukasa Yoshida(Japoni).

Për t’u bërë pjesë e grupit të “Gazeta Diaspora Shqiptare” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë.