Turqi

E martë, 22 Qershor, 2021
E martë, 22 Qershor, 2021

ETIKETA

Turqi

Turqi/ Diplomohen mjekët e parë të FSK-së në Universitetin e Shkencave Mjekësore

Në Universitetin Shkencave Mjekësore, gjegjësisht në Fakultetin e Mjekësisë Gülhane, u mbajt ceremonia solemne e diplomimit ku në mesin e 112 studentëve, diplomuan edhe...

Pushime në Turqi? Ja kushtet që duhet të plotësoni

Në një njoftim të bërë publik në rrjetin social “Facebook” bëhet me dije se duke filluar nga data 31 maj (dita e hënë) nuk...

Turqi/ 1 qershori i fëmijëve të shkollave të gjuhës shqipe

Dita e Fëmijëve, 1 qershori që shpesh quhet dhe festa e Abetares është festuar online në Ankara, duke dëgjuar vjershat që recitonin në gjuhën...

Nga e hëna Turqia do të lehtësojë masat anti-COVID

Të hënën, Turqia do të fillojë të lehtësojë masat anti-COVID duke lejuar lëvizjen gjatë ditës ndërsa mban shtetrrethimin brenda natës dhe fundjavës. Lajmi u dha...

Turqi/ Ambasada: Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikime në këto data

Konsullata e Përgjithshme në Stamboll njofton të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për pasaporta dhe karta ID nga data 5 prill deri më...

Vazhdojnë shkëlqimin në Turqi, dy shqiptarët zgjidhen mes më të mirëve

Gentian Selmani dhe Eduart Rroca vazhdojnë të shkëlqejnë në Ligën e Parë turke. Portieri i Kombëtares, si zakonisht ishte titullar me skuadrën e Bolusporit dhe...

Turqi/ Mjeku Enis Hyseni: Vendi i mbyllur deri më 17 maj, por jo për turistët

Turqia do të jetë e bllokuar deri më 17 maj. Mjeku shqiptar i Qendrës së Mjekësisë Familjare në Stamboll Enis Hyseni flet për situatën...

Turqi/ Cikalleshi shënon gol dhe përshëndet dy tifozet speciale

Sokol Cikalleshi është duke treguar një formë të shkëlqyer në Turqi, aty ku është pjesë e skuadrës së Koniasporit. Ditën e djeshme, sulmuesi i Kombëtares,...

Turqi/ “Mësojmë shqip” seminar online për arkeologjinë

"Arkeologjia Sot" ka qenë tema e seminarit të organizuar nga shkolla "Mëso Shqip" në Turqi. Të pranishëm në këtë seminar online ishin ambasadori i Shqipërisë...

COVID/ Turqia ashpërson masat, në izolim deri më 17 maj

Duke nisur nga e enjtja Turqia po i nënshtrohet një izolimi të ri të plotë për të ndalur valën e koronavirusit që po përhapet. Ndalimqarkullimi...

Të fundit

Zvicër/ Filmi i regjisores shqiptare “Në kërkim të Venerës” shpërblehet me çmim

Filmi artistik “Në kërkim të Venerës” me skenar dhe regji nga Norika Sefa, i cili premierën botërore e kishte në festivalin ndërkombëtar të filmit...

Zgjedhjet në New York/ Rëndësia e votës së komunitetit shqiptar

Ditën e martë më datë 22 qershor qytetarët e New York-ut do të votojnë për të zgjedhur përfaqësuesit e rinj. Në këto zgjedhje është shumë...

Arbëresh/ “Pupugheji”, një ritual i veçantë në ditën e Shën Gjon Pagëzorit

Në kuadër të ditës së Shën Gjon Pagëzorit, më 24 qershor, në Pallagori fshatin që arbëreshët e quajnë “Pupugheji”, realizohet një ritual i veçantë:...

Foto Dite/ Festa e Abetares shqiptare në Athinë

Nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në qendrat e mësimit në Rendi dhe Aspropirgo, Athinë kanë kremtuar festën e Abetares dhe mbylljen e vitit...

Takimi/ “Muzetë e sirtarëve”, Elidor Mëhilli dhe Ardian Vehbiu mbi historibërjen

Ardian Vehbiu dhe Elidor Mëhilli një bisedë për të paraqitur një alternativë të historibërjes zyrtare dhe të qasjes konvencionale ndaj memories kolektive Më 22 qershor,...