Turizmi

E mërkurë, 24 Korrik, 2024
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

ETIKETA

Turizmi

Kontributi i emigrantëve, një zgjidhje e qëndrueshme për turizmin

Në shokuar nga ngjarja e Velipojës pa diskutim janë edhe emigrantët shqiptar në Itali të cilët ndjekin me vëmendje zhvillimet në vendin e tyre...

Greqia “hapet” për turizmin, të gjitha rregullat që duhet të dimë

Greqia të premten, 14 maj, hapi kufijtë e saj nga ajri, deti dhe rruga për udhëtarët pas muajve të kufizimeve të udhëtimit. Sidoqoftë, kërkesat dhe...

Pandemia/ Si do të bëhen udhëtimet gjatë verës në vendet e BE-së

Bashkimi Europian po përpiqet të krijojë rregulla të unifikuara për qytetarët e BE-së që do të udhëtojnë për pushimet e verës në një kohë...

Greqia do të rihapet për turistët më 14 maj

"Ne do të hapemi më 14 maj, dhe do të hapemi në mënyrë të sigurtë pavarësisht rrezikut", ka thënë ministri grek i Turizmit Harry...

Valbona, turizmi nxit investimin për impiantin e trajtimit të ujërave të ndotura

Lugina e Valbonës është kthyer në një nga pikat më atraktive të turizmit me rritje vit pas viti të frekuentimit dhe numrit të bujtinave....

Pushime verore / KE gati rekomandimet për heqjen e kufizimeve të udhëtimit

Njerëzit do të udhëtojnë dhe biznesi i turizmit do të rihapet përsëri në një mënyrë graduale, pas goditjes së rëndë nga pandemia e koronavirusit....

Të fundit

Cilat fjalë ka “vjedhur” greqishtja nga gjuha shqipe?

Shumë herë është thënë se huazimi gjuhësor, pra procesi në të cilin një gjuhë merr elemente (në thelb fjalë nga fjalori ) nga një...

Tifozët anglez këndojnë në The Oak Pub “Shqipëri o nëna ime”!

Historikisht anglezët janë shquar për traditën e tyre të pub-eve. Ashtu sikurse ballkanasit kanë bujtinat të europianizuara në agroturizëm. Pub-et janë epiqendra e dëfrimit,...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit të Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, mësuesit shqiptarë të diasporës shprehin zhgënjimin për moslejimin e pjesëmarrjes...

Ambasadorja zvicerane kërkon votën e diasporës nga Pogradeci

Ambasadorja zvicerane Ruth Huber, ka folur gjatë një interviste të dhënë nga Pogradeci, në lidhje me kodin zgjedhor dhe votën e diasporës. Huber theksoi në...

PS dhe PD bien dakord “në parim” për votën e diasporës

Maxhoranca dhe opozita kanë arritur dakordësinë në parim për votën e diasporës për zgjedhjet e vitit 2015. Në një prononcim për media në përfundim të...