Turizem

E martë, 26 Janar, 2021
E martë, 26 Janar, 2021

ETIKETA

Turizem

Video/ Kraja, një nga destinacionet e magjishme shqiptare

Kraja, perla dhe vendi magjik, për të kaluar pushime, lugina e bukur ku ndodhen 8 fshatra: Arbneshi, Skjeja, Ostrosi Madh, Ostrosi Vogel, Martiq, Boboshti,...

Rumani / “Forumi Virtual B2B”: Shqipëria si një destinacion tërheqës turistik

Ambasada Shqiptare në Rumani, në bashkëpunim me Agjencinë Kombëtare të Turizmit realizuan "Forumin Virtual B2B" midis aktorëve turistikë nga të dy vendet, Shqipëria dhe...

Turizëm/ Udhëtim në pyllin e gështenjave shekullore

Nga Tirana janë 102 kilometra që mund të përshkohen me makinë. Rrugët janë përmirësuar ndjeshëm dhe udhëtimi është më se i rehatshëm. Është një...

Udhëtime / Mali i Kallabakut në Kukës, maja ku takohen kufijtë e tri shteteve

Mali i Kallabakut në Kukës është pjesë e Parkut Natyror "Korab-Koritnik". Është shkëmbor dhe 2174 m i lartë, ndërsa nën këmbët e tij, “nusërojnë” pllajat...

Turizmi botëror humbet 730 miliard dollar nga COVID

Mbi 730 miliardë dollarë janë humbjet e sektorit të turizmit në mbarë botën, në vetëm 8 muaj, ndërsa fluturimet ndërkombëtare janë tkurrur me 70%....

Vizita virtuale në parkun arkeologjik të Apollonisë

Për të apasionuarit ndaj historisë së Shqipërisë, Parku Arkeologjik i Fierit, tashmë mundëson një aplikacion të ri që ofron vizitë virtuale në 360 gradë. Aplikacioni...

Vendlindja ime / “Më jepni një biçikletë t’ju rrëfej një aventurë mes Alpesh”

“O Zot i modh, hape merr kët’ dreq kohe dhe leji k’ta të rij të shkojnë me biçikleta nëpër Alpe se s’të kushto asigjo!”...

Gjermani / Fondacioni Besa shpreh interesin për investime në Vlorë

"Fondacioni Besa në Gjermani po analizon mundësinë për të investuar në qytetin bregdetar të Shqipërisë, në Vlorë" kështu është shprehur sot Ilir Seferi, përfaqësues i...

“Forbes” / Durrësi, një ndër 5 qytetet bregdetare më të nënvlerësuara në Europë

Revista prestigjioze amerikane “Forbes”, pas situatës së vështirë të krijuar nga pandemia e Covid 19 në sektorin e  turizmit sugjeron lexuesit që të fillojnë...

Destinacione shqiptare / Bukuria e pazbuluar e liqeneve të Balgjajt

Turizmi malor dita ditës po merr një vëmendje të veçantë në vendin tonë e këtë e tregon më së miri zhvillimi i zonave turistike...

Të fundit

Greqi/ Ambasada: Gati dokumentat ID deri më datë 24 dhjetor 2020

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë njofton se shtetasit të cilët kanë kryer aplikim për dokumente biometrikë (pasaportë dhe kartë identiteti) deri më...

Turqi/ Portieri shqiptar ndërron ekip, gati për aventurën e re

Portieri shqiptar Gentian Selmani pritet të ndryshojë skuadër, por sërish do të mbetet në Turqi. Sportisti i Menemensporit raportohet se ka arritur marrëveshje me klubin...

Itali/ Ambasada e Shqipërisë njofton mbërritjen e dokumentave ID

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë njofton qytetarët se kanë mbërritur  pasaportë dhe letërnjoftim për ata që kanë aplikuar deri më datën 18...

Greqi / Prezantimi i Organizatës “Jeta_Selanik” në festën e shumëgjuhësisë

Organizata “Jeta” në Selanik mori pjesë në festivalin e shumëgjuhësisë, i cili u organizua nëpërmjet platformës online “Zoom”. Pjesëtaret që përfaqësuan Organizatën “Jeta” u prezantuan...

SHBA / Masa më të rrepta kundër COVID-19

Administrata e Presidentit Joe Biden do të ndalojë hyrjen në vend të shumicës së shtetasve jo-amerikanë të cilët kanë qenë kohët e fundit në...