Shqiperia

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

Shqiperia

Mediat çeke: Shqipëria mundësi të pafundme për turizëm

Nga shëtitjet në bregdet me limane të fshehur në detin Jon ose Adriatik, në liqenet akullnajore në majat më të larta të Ballkanit, Shqipëria...

Shqipëria mes vendeve ndaj të cilave Gjermania lëshoi më shumë viza pune

Shqipëria ishte nder 10 vendet kryesore për të cilat Gjermania lëshoi viza pune për punonjësit me kualifikim të lartë më vitin 2020, raportoi seksioni...

DOKUMENTET/ 30 vjet Shqipëria në OSBE, ja çfarë shkruante CNN në atë kohë

Konferenca për Sigurimin dhe Bashkëpunimin në Evropë (KSBE), sot OSBE, që u mbajt në Helsinki në korrik 1975 ishte një ngjarje që identifikoi jo...

Shqipëria zgjidhet anëtare e Këshillit të Sigurimit 2022-2023

Shqipëria zgjidhet anëtare e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, 2022-2023 duke u mbështetur nga 175 vende anëtare të OKB. Në votim morën pjesë 190...

COVID-19/ Ja masat e reja lehtësuese që hyjnë në fuqi në Shqipëri

Në mbledhjen e fundit të Komitetit Teknik të Ekspertëve, të cilët vlerësojnë ecurinë e COVID-19 në vend, u vendosën masa të reja lehtësuese. Duke nisur...

“Deti, i të gjithë shqiptarëve”, Shqipëria si paketë turistike për rajonin

“Deti është i të gjithë shqiptarëve dhe ta trajtojmë si destinacion të përbashkët. Duhet t’i ofrohet si paketë turistike të gjithë rajonit”. Është ky...

Shqipëria merr Presidencën e Nismës Adriatiko-Joniane/EUSAIR

Shqipëria ka marrë zyrtarisht Presidencën 1-vjeçare të Nismës Adriatiko-Joniane/EUSAIR, e cila fillon nga data 1 qershor 2021. Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta...

10 maj 1897 në Bukuresht botohej gazeta “Shqipëria” nga Visar Dodani

Më 10 maj 1897, gazetari, publicisti dhe aktivisti i njohur nga Korça, Visar Dodani filloi të botonte në Bukuresht gazetën "Shqipëria" që luajti një...

Gjermania heq Shqipërinë si zonë rreziku, ja çfarë ndryshon nga 9 maji

Gjermania që prej 9 majit nuk e kategorizon më Shqipërinë si zonë rreziku. Lajmi bëhet i ditur nga ambasada gjermane në Tiranë, sipas të...

Shqipëria mes 20 perlave të fshehura të Europës që duhen vizituar

Teksa kufizimet në udhëtime po hiqen gradualisht nëpër Europë, media britanike ‘The Telegraph’ ka renditur 20 perla të fshehura Europës që duhet t’i vizitoni...

Të fundit

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...