kultura shqiptare

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

kultura shqiptare

“Trashëgimia kulturore shqiptare në botë”, një ekspozitë fotografike virtuale

Ekspozita fotografike “Trashëgimia kulturore shqiptare në botë”, e cila u organizua nga Muzeu Historik Kombëtar në vitin 2018, në kuadër të “Ditës Kombëtare të...

Ramadan Sokoli, gjurmuesi i muzikologjisë arbëreshe

Një shekull më parë në qershor të vitit 1920 lindi studiuesi dhe muzikologu, Ramadan Sokoli. Në vendlindjen e tij, Shkodër, kreu studimet e para...

Kultura arbëreshe / Ritet e lashta të ceremonisë së fejesës

Ndër traditat që kanë ruajtur arbëreshët janë edhe ato të fazave të krijimit të familjeve, ndër të cilat me rëndësi të madhe është edhe...

Arbëresh / Një festival në nderim të Gjergj Kastriotit Skënderbeut

“Lojërat për nder të Gjergj Katriotit Skënbeut” është projekti që do të nisë së shpejti në Kalabri. Ky projekt është përfshirë në listën për...

Artizanati shqiptar / Tradita shumëvjeçare që mban gjallë trashëgiminë kulturore

Shqipëria njihet për një traditë të pasur të artizanatit, me vlera tejet të çmuara, të krijuara prej shekujsh me radhë nga mjeshtra popullorë, në...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...