kosova

E premte, 19 Prill, 2024
E premte, 19 Prill, 2024

ETIKETA

kosova

Përfundon Tokio 2020, Kosova në podin e rekordeve

Me një ceremoni të jashtëzakonshme u mbyllën Lojërat Olimpike në Tokio. Ekipi më i suksesshëm për nga numri i medaljeve në kryeqytetin japonez ishte...

“Vera Andrron Detin”, filmi i regjisores shqiptare në “Venice Film Festival”

Filmi i metrazhit të gjatë debutues “Vera Andrron Detin” me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqi do të shfaqet premierë në...

Publikohet për herë të parë guidë monografike për Kosovën në italisht

Kosova, shteti më i ri i Europës është një destinacion i ri turistik dhe aventuresk për turistët e huaj. Publikohet tashmë guida e parë monografike...

Revista “Forbes” i kushton një artikull insektit të veçantë të zbuluar në Kosovë

Forbes – medium global, i fokusuar në lajmet rreth biznesit, teknologjisë dhe shkencës, i ka kushtuar një artikull punës së profesor Halil B. Ibrahimi,...

Zvicra heq Kosovën nga “lista e zezë”, nuk nevojitet karantinë

Zvicra heq Kosovën nga lista e karantinës në përditësimin më të fundit të bërë nga Zyra Federale e Shëndetit Publik. Kjo masë e re hyn...

Shifrat/ Ja sa turistë nga Kosova vizituan Shqipërinë këtë fundjavë

32 mijë e 163 turistë nga Kosova kanë vizituar Shqipërinë vetëm gjatë kësaj fundjave. Pandemia nuk i ndali për të vizituar Shqipërinë në këtë...

Netflix vendos Kosovën në listën e shteteve të regjistrimit

Platforma më e madhe e distribuimit kinematografik në botë, Netflix, ka njohur Kosovën si shtet. Kjo vjen si rezultat i një peticioni online të nënshkruar...

Kongresi Panshqiptar Amerikan takim në DASH: Ndihmë për vaksinat për Kosovën

Kongresi Panshqiptar Amerikan (KPA) u takua sot me 5 zyrtarë nga Departamenti i Shtetit Amerikan pas një kërkese që organizata i bëri Sekretarit Blinkin...

Kosova me masa kundër COVID-19, qytetarët i drejtohen Shqipërisë për fundjavë

Qytetarët e Kosovës kanë vendosur që këtë fundjavë ta kalojnë në Shqipëri. Mëngjesin e sotëm janë parë radhë të gjata automjetesh në pikën kufitare...

Gjeorgji/ Xhudistja shqiptare merr medaljen, kalon në finalen e “Grand Slami”

Xhudistja nga Kosova, Nora Gjakova ka fituar edhe ndeshjen e katërt apo gjysmëfinalen para për t’u kualifikuar në finale të Grand Slamit që po...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...