Greqi

E shtunë, 13 Prill, 2024
E shtunë, 13 Prill, 2024

ETIKETA

Greqi

Shpejtësia e makinës i merr jetën shqiptarit në Greqi

Një 29-vjeçar nga Shqipëria ka humbur jetën në një aksident që ka ndodhur në Kretë në orët e para të ditës së sotme. Mediat greke...

Drejt mbylljes aplikimet për testin e greqishtes, kushti bazë i nënshtetësisë!

Sërish në epiqendër çështja e shtetësisë greke për emigrantët që jetojnë akoma dhe dekada të tëra në vend. Në muajin nëntor të interesuarit për nënshtetësinë...

Greqi/ Ambasada njofton mbërritjen e dokumentave ID deri në këtë datë

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë njofton se shtetasit të cilët kanë kryer aplikim për dokumente biometrikë (pasaportë dhe kartë identiteti) deri më...

Greqi/ Nga shtatori nis vaksinimi i detyrueshëm

Me fluksin e jashtëzakonshëm të të infektuarve si dhe të pacientëve në spitalet greke shkaktuar nga varianti Delta, Greqia përballet me një valë të...

Rriten rastet me variantin Delta, gati masat e reja në Greqi

Rritja e rasteve kryesisht për shkak të variantit Delta, ka shqetësuar botën por më shumë vendet në të cilat normat e vaksinimit janë të...

Greqi/ Konsullata Shqiptare në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme në Selanik bën të ditur se kanë mbërritur pasaportat dhe kartat e identitetit për aplikimet e bëra deri më datën 13...

E rëndë në Greqi/ Humb jetën 12-vjeçari shqiptar

Tragjik ka rezultuar fati i një të mituri shqiptar në Greqi, i cili ka humbur jetën pasi ka rënë në kontakt me rrymën elektrike....

Greqi/Grabiti fëmijën e çiftit shqiptar, dënohet me 9 vite burg shtetasja greke

Ka marrë fund pak ditë më parë çështja thriller me vjedhjen e një foshnje shqiptare nga maternitet shtetëror i Greqisë. Një 45 vjeçare greke,...

Udhëtoni për në Greqi këto ditë? Kujdes! Masat që duhet të merrni

Temperatura mjaft të larta janë regjistruar në Greqi për shkak të valës së të nxehtit, ku në disa zona termometri ka shënuar dhe 47...

Greqi/ Ambasada njofton mbërritjen e dokumentave ID deri në këtë datë

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë njofton se shtetasit të cilët kanë kryer aplikim për dokumente biometrikë (pasaportë dhe kartë identiteti) deri më...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...