Greqi

E hënë, 18 Janar, 2021
E hënë, 18 Janar, 2021

ETIKETA

Greqi

Greqi/ Ambasada njofton mënyrën e re për rinovimin e dokumentave ID

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Greqi njofton të gjithë shtetasit shqiptarë se do të nis një shërbim të ri nëpërmjet portalit e-albania. Të gjithë...

Greqi/ Gati pasaportat dhe kartat ID për aplikimet deri më 18 dhjetor 2020

Ambasada shqiptare në Atinë bën të ditur se të gjithë shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar për dokumente biometrike, pasaportë apo kartë ID nga data...

Greqi/ Organizatat shqiptare letër Avokatit të Popullit për problemet në doganë

Dy organizatat shqiptare në Greqi "Arogji" dhe "Jeta" i kanë dërguar një ankesë Avokatit të Popullit të Greqisë për problemet që hasin në pikat...

Suedi/ Anila Velaj dhe projekti me fëmijët shqiptarë në Greqi pas pandemisë

Anila Velaj Kila është Kryetare e Lidhjes së Mësuesëve Shqiptarë në Greqi, por momentalisht jeton në Suedi. Ajo nuk i ka shkëputur marrëdhëniet me...

Greqi/ Konsullata në Selanik njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Përgjithshme e Shqipërisë njofton se kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat ID deri më datë 20 dhjetor 2020. Për shkak të kushteve të shkaktuar...

Karantinë 7 ditore për të gjithë ata që udhëtojnë drejt Greqisë

Autoriteti i Aviacionit Civil në Greqi ka njoftuar udhëtarët që duan të udhëtojnë në shtetin helen për masa të reja kufizuese. Të gjithë ata...

Greqia shtyn masat kufizuese për shtetasit shqiptarë deri më 21 Janar

Ministria e Mbrojtjes së Qytetarëve të Greqisë publikoi sot kufizimet që do jenë në fuqi deri më 21 Janar, si pjesë e masave për...

Greqi/ Nga 11 janari hapen shkollat fillore dhe kopshtet

Me vendim të ministrisë së Arsimit në Greqi, fëmijët do të rikthehen në bankat e shkollës pas 2 muajsh mësim nga shtëpia. Ditën e hënë...

Greqi/ Mbyllja e kufirit me Shqipërinë, mungesë punëtorësh sezonalë

Ullishtja e Nikos Argirakis në Greqi, e ndërtuar mes rrënojave antike të pushtuara nga bimësia, në gadishullin e Peloponezit në Kalamata, ka zakonisht dhjetëra...

Futbollisti shqiptar protagonist në Greqi, shënon në përmbysjen e skuadrës tij

Mesfushori shqiptar, Fatjon Andoni ka qenë protagonist ditën e sotme në fitoren e Smirnis ndaj Pas Janina. Andoni shënoi golin e barazimit për Smirnis në...

Të fundit

“Shoha” flet arbërisht me dramaturgun Mario Calivà

Takimi i Mario Caliva me Alberto Sed, ish i dëbuar i kampeve të përqëndrimit në Aushvic solli edhe një projekt me aktorë arbëresh "Alberto...

Spanjë/ Ermonela Jaho rikthehet në skenë me “Përrallat e Hoffman”

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho vjen me një performancë të re “Gran Teatre”, Liceu Barcelonë. Nga sot deri në 1 shkurt, ajo do...

BE-ja shqyrton “pasaportat COVID-19” për lëvizjen e qytetarëve

Bashkimi Evropian është duke shqyrtuar idenë për vendosjen e të ashtuquajturave “pasaporta COVID-19″, të cilat do t’u mundësonin udhëtim pa pengesa qytetarëve të cilët...

Vetëm 19 vjeç, kush është talenti nga Berati që debutoi në Bundesligë

Tim Civeja, mesfushori shqiptar 19-vjeçar, bëri debutimin e tij në Bundesligën gjermane në fundjavë gjatë ndeshjes Augsburg-Werder Bremen. Civeja u aktivizua vetëm për 4 minuta...

Dëmet nga moti i keq, Lazim Destani dërgon ndihma në Bozofcë

Moti i keq ka përfshirë të gjithë rajonin e Ballkanit, ku shirat e dendura të pak ditëve më parë shkaktuan përmbytje në rajone të...