emigrim

E hënë, 18 Janar, 2021
E hënë, 18 Janar, 2021

ETIKETA

emigrim

Anketa/ Sa për qind e studentëve shqiptarë duan të emigrojnë

Rezultatet e një ankete me 1650 studentë publikuar nga ekspertët e çështjeve demografike, Ilir Gëdeshi, Rusell King tregoi se 79% e studentëve (mosha mesatare...

Kthimi i shtetasve shqiptarë pas festave shton rradhët për kryerjen e tamponit

Largimi i shtetasve shqiptarë  me banim jashtë  vendit nga Shqipëria pas festave ka krijuar radhë në spitalet jopublike të autorizuara nga Ministria e Shëndetësisë...

Shqiptarët në Itali, konferencë me temë “Puna, integrimi, pensionet”

Puna, integrimi, pensionet” është tema e takimit online që do të zhvillohet në datën 18 nëntor 2020, në orën 10.30, takim ky i promovuar...

Ministri gjerman: S’duhet t’i mbyllim sytë ndaj ikjes së trurit nga Ballkani

71 përqind e të rinjve në Ballkanin Perëndimor po mendohet të mërgojë, sipas Barometrit të Balkanit, që publikoi në qershor 2020 Këshilli i Kooperimit...

Greqi / Vazhdon nisma e komuniteti shqiptar për dhurimin e gjakut

Komuniteti Shqiptar në Selanik në bashkëpunim me spitalin “Ahepa” në Greqi, ka shtyrë deri të dielën nismën e ndërmarrë për dhurimin e gjakut në...

Greqi/ Ambasada: Gati dokumentat për aplikimet deri më 25 shtator

Ambasada Shqiptare në Athinë nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare njofton se kanë mbërritur Pasaportat dhe Kartat e Identitetit për aplikimet e kryera deri...

SHBA / COVID ndryshon aplikimet për viza, nga 2 tetori rriten tarifat

Avokati amerikan i emigracionit Kieran Both ka shpjeguar për gazetën "Illyria" ndryshimet që pritet të ndodhin në procedurat e aplikimit për vizën amerikane. Duke...

Zvicër/ Dy shqiptarë, bashkëdrejtues të degës së socialdemokratëve në Schlieren

Shqiptarët Rixhil Agushi dhe Kushtrim Aziri do të formojnë Bashkëpresidiumin e ri të SP (Partisë Socialdemokrate) të komunës Schlieren në Zyrihut. Lajmin e ka publikuar...

Mbyllet sanatoria 2020. Rreth 17 mijë aplikime për legalizimin e shqiptarëve

Të mbyllura mbrëmjen e të shtunës (15 gusht), procedurat për legalizimin e punonjësve të parregullt në Itali kanë regjistruar rreth 210 mijë aplikime për...

Itali / Ambasada shqiptare nis procesin e shpërndarjes së pasaportave

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë ka bërë me dije se qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim, deri më datën 3...

Të fundit

“Shoha” flet arbërisht me dramaturgun Mario Calivà

Takimi i Mario Caliva me Alberto Sed, ish i dëbuar i kampeve të përqëndrimit në Aushvic solli edhe një projekt me aktorë arbëresh "Alberto...

Spanjë/ Ermonela Jaho rikthehet në skenë me “Përrallat e Hoffman”

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho vjen me një performancë të re “Gran Teatre”, Liceu Barcelonë. Nga sot deri në 1 shkurt, ajo do...

BE-ja shqyrton “pasaportat COVID-19” për lëvizjen e qytetarëve

Bashkimi Evropian është duke shqyrtuar idenë për vendosjen e të ashtuquajturave “pasaporta COVID-19″, të cilat do t’u mundësonin udhëtim pa pengesa qytetarëve të cilët...

Vetëm 19 vjeç, kush është talenti nga Berati që debutoi në Bundesligë

Tim Civeja, mesfushori shqiptar 19-vjeçar, bëri debutimin e tij në Bundesligën gjermane në fundjavë gjatë ndeshjes Augsburg-Werder Bremen. Civeja u aktivizua vetëm për 4 minuta...

Dëmet nga moti i keq, Lazim Destani dërgon ndihma në Bozofcë

Moti i keq ka përfshirë të gjithë rajonin e Ballkanit, ku shirat e dendura të pak ditëve më parë shkaktuan përmbytje në rajone të...