emigrim

E martë, 16 Prill, 2024
E martë, 16 Prill, 2024

ETIKETA

emigrim

Itali/ Humbi familjen në 2011-ën, mes lotësh rikthehet aty ku ndodhi tragjedia

Në një çast të vetëm Flamur Djala 10 vite më parë humbi gjithçka. Përmbytjet e 4 nëntorit në Genova, Itali i shuan familjen. U...

Historia e emigrimit të shqiptarëve në Australi dhe kultivimi i gjuhës amtare

Nga kujtimet e shqiptarëve të larguar prej më shumë se një shekulli thuhet se Naum Konzha nga Gjirokastra ka qenë i pari, ose ndër...

La SHBA për Kukësin, i riu: Ka një frymë që Amerika s’ta jep!

Ditët e sotme një pjesë e të rinjve zgjedhin të emigrojnë për një jetesë më të mirë në vendet më të zhvilluara të botës....

30 vite nga eksodi shqiptar, në Otranto një takim me kujtesën dhe të ardhmen

"Një takim me kujtesën dhe të ardhmen" cilësohet aktivitet që do të organizohet në Kështjellën e Otrantos, me rastin e 30-vjetorit të eksodit shqiptar...

Studimi i ekspertëve të Vjenës, 500 mijë persona kanë emigruar nga Shqipëria

Instituti për Studime Ekonomike Ndërkombëtare i Vjenës përllogariti se nga viti 2010 deri në vitin 2019 janë larguar nga Shqipëria në emigracion rreth 499...

SHBA/ Presidenti Biden heq ndalimin e vizave për punëtorët e huaj

Presidenti Biden ka lehtësuar një nga ndalimet e firmosura nga ish-presidenti Trump kundër punëtorëve të huaj të kualifikuar, që punëdhënësit amerikanë shprehen se nuk...

Suedi/ Ndryshimet e ligjit, së shpejti leje qëndrimi 3-vjeçare

Social Demokratët dhe Partia e Gjelbër kanë rënë dakord mbi propozimin për një politikë të re emigrimi që u paraqit në Riksdag. Propozimi i Komitetit...

Iris Halili, për emigrimin, integrimin dhe komunikimin në shekullin e XXI

Ndoshta është ndër të paktët njerëz që në Shqipërinë e viteve 1990 emigrimin nuk e shihte si një opsinon, madje edhe kur filloi të...

Ulet ndjeshëm numri i shtetasve shqiptarë që emigrojnë në Itali

Sipas publikimit më të fundit të ISTAT (Instituti Ndërkombëtar Italian i Statistikave), kemi një rënie të konsiderueshme të numrit të shqiptarëve që emigrojnë në...

Shtetas italian përmes martesës, ja sqarimi i ambasadës italiane në Shqipëri

Ambasada italiane në Tiranë ka dhënë sqarime mbi procedurat e dokumentacionit për çiftet shqiptaro – italiane. Në rrjetin social Facebook ambasada bëri të ditur...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...