autor arberesh

E hënë, 15 Prill, 2024
E hënë, 15 Prill, 2024

ETIKETA

autor arberesh

Letërsi bashkëkohore arbëreshe, botohet libri i Zef Skiro di Maxho

Një nga përfaqësuesit më të shquar të letërsisë bashkëkohore arbëreshe, poeti dhe dramaturgu Zef Skiro Di Maxho ka njoftuar botimin e veprës “Dante kush...

Arbëresh/ 178 vite nga lindja e Zef Serembes

Poeti i shquar arbëresh Zef Serembe lindi më 6 mars 1843 në Strigari të Kozencës. Ai ndoqi studimet në Kolegjin Arbëresh të San Adrianit,...

Mikel Markianoi, 160 vite nga lindja e folkloristit të njohur arbëresh

Më 8 tetor 1860 lindi Mikel Markianoi, historian i letërsisë, folklorist dhe përkthyes i njohur arbëresh, autor i veprave "Koloni arbëreshe të Italisë", “Shqipëria...

Vinçenxo Golletti Baffa, arbëreshi që shkruante vetëm shqip

Kujtojmë sot me rastin e 96-vjetorit të lindjes një nga emrat më të rëndësishëm të publicistikës dhe kulturës arbëreshe, pikërisht Dr. Vinçenxo Golletti Baffa. Ai...

Itali / 137 vite nga botimi i parë i revistës arbëreshe “Fiamuri i Arbërit”

137 vjet më parë, në gusht të vitit 1883, botohej për herë të parë revista “Fiamuri i Arbërit” (La Bandiera Dell’Albania), e përmuajshme e...

Kënga heroike arbëreshe kushtuar vdekjes së Gjergj Kastriotit

Shkrimtari dhe studiuesi arbëresh, Vincenzo Dorsa ka botuar në vitin 1847 veprën: “Su gli Albanesi, ricerche e pensieri” në Napoli. Mes shumë të dhënave...

Arbëreshi Nikollë Keta, autori i tingëllimës së parë shqiptare

Fjala “sonet” rrjedh nga italishtja “sonetto” që do të thotë “tingull”, apo “zë” kurse në shqip është inkuadruar si “tingëllimë”. Soneti e ka origjinën...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...