Australi

E enjte, 13 Qershor, 2024
E enjte, 13 Qershor, 2024

ETIKETA

Australi

Besart Berisha i jep fund karrierës në kontinentin e largët të Australisë

Sulmuesi i njohur shqiptar Besart Berisha i ka dhënë fund futbollit të luajtur në kontinentin e largët të Australisë. 36-vjeçari ishte prej 10 sezonesh aktiv...

Censusi në Australi, thirrje shqiptarëve të regjistrohen me gjuhën shqipe

Australia zhvillon për gjatë gjithë gushtit censusin e popullsisë së saj. Në censusin më të fundit në vitin 2106 vetëm 2870 persona ishin të...

Australi/ Besart Berisha në kërkim të një klubi të ri pas ndarjes me United

Besart Berisha mund të ketë luajtur ndeshjen e fundit në A-League në Australi, pas ndarjes me Western United. Sulmuesi shqiptar është në kërki të një...

Historia e emigrimit të shqiptarëve në Australi dhe kultivimi i gjuhës amtare

Nga kujtimet e shqiptarëve të larguar prej më shumë se një shekulli thuhet se Naum Konzha nga Gjirokastra ka qenë i pari, ose ndër...

Një tjetër personalitet Australian mbështet komunitetin shqiptar

Shoqata e Shqiptarëve në Shepparton të Australisë ka ndërmarrë një nismë për ndërtimin e xhamisë së re shqiptare atje dhe një qendre komunitare. Kjo...

Australi/ Ndahet nga jeta “shpirti shqiptar i vullnetarizmit” Jeanette Mustafa

Në Melburn të Australisë është ndarë nga jeta në moshën 83-vjeçare aktivistja dhe vullnetarja shqiptare Jeanette Mustafa. Komuniteti shqiptar i Sheppparton ka shprehur ngushëllimet për...

Shkarkohet nga detyra ambasadori i Kosovës në Australi dhe Zelandën e Re

Plot dy vjet nga prezantimi i kredencialeve në Australi, dje më 20 Maj, me dekret nga Presidentja e Republikës së Kosovës u lirua nga...

Australi/ Gjykata dënon me burg përjetë 4 anglezët që vranë shqiptarin 46-vjeçar

Katër anglezë, autorë të vrasjes së një shqiptari janë dënuar me burgim të përjetshëm. Urim Gjabri, 46-vjeç u gjet i vdekur në shtëpi nga një...

Australi/ Goli i futbollistit shqiptar i siguron fitoren ekipit

Sulmuesi shqiptar Besart Berisha i ka siguruar fitoren ekipit të tij, "Western United" në derbin kundër "Melbourne City". Ndeshja e luajtur të enjten në kuadër...

Pandemia në Australi, Blerina Dula: Fokusi aktual është turizmi vendas

Blerina e nis çdo ditë me një postim për Shqipërinë, për Kosovën apo për ndonjë trevë tjetër shqiptare nëpër platformat sociale. Ka udhëtuar pa...

Të fundit

Ilir Ikonomi promovon në Kanada librin biografik për Fan Nolin, “Apostulli”

Studiuesi Ilir Ikonomi paraqiti të dielën në Toronto për lexuesin shqiptar në Kanada, librin e tij biografik “Apostulli”, kushtuar klerikut, shkrimtarit dhe politikanit Theofan...

“Rrugëtimi i Bajraktarit: Ëndrra Amerikane”, premiera e dokumentarit në New York

Të shtunën, 8 qershor 2024, në Alamo Drafthouse Cinemas - Central Park Ave. Yonkers, Nju Jork në praninë e dhjetra shikuesve u shfaq premiera...

SHBA/ Libri në gjuhën shqipe pjesë e bibliotekës së Garfieldit

Një gjuhë kaq e vjetër si gjuha shqipe  e shkruar me gërma latine e cila përfshihet në familjen e gjuhëve indoevropiane dhe flitet nga...

Itali/Irma Kurti shpallet fituese absolute e konkursit artistik letrar në Napoli

Poetja dhe shkrimtarja Irma Kurti shpallet fituese e çmimit të parë dhe fituese absolute e Edicionit të vitit 2024 të Konkursit artistik letrar ndërkombëtar...

Parlamenti i Nju Jorkut vlerëson shkollat shqipe “Alba Life”

Parlamenti i Nju Jorkut i vuri kurorën e lavdisë Shkollave Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit në Festivalin e fundvitit akademik 2023-2024 Viti akademik 2023-2024...