Shkolla Shqipe

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

Shkolla Shqipe

SHBA / 16-vjeçarja nga Korça dhuron 100 çanta për fëmijët në nevojë në Pogradec

Shqiptarët gjithmonë kanë treguar se lidhjet me vendin e...

Adriana Bejko: Të mohosh gjuhën shqipe nuk do të thotë të integrohesh me shpejt

Adriana Bejko, me një karrierë të gjatë në mësimdhënie,...

Foto dite / I pari grup mësuesish që shkuan në Dibër nga “Normalja e Elbasanit”

Dibër, 1941/ I pari grup mësuesish që shkuan nga...

QBD siguron falas platformën digjitale për mësuesit e gjuhës shqipe

Në nisje të këtij viti të ri shkollor Qendra...

Viti akademik 2020-21/Qeveria miraton 9 bursa për studentë me origjinë shqiptare

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e radhës...

Foto Dite/ Komisioni i Shkollës Normale i dalë nga Kongresi i Elbasanit 1909

Një foto e rrallë e Komisionit të Shkollës Normale...

2 shtator 1909, Kongresi i Elbasanit nisi diksutimet për krijimin e Normales

Në datat 2-8 shtator 1909 u zhvillua Kongresi Kombëtar...

71 vite nga vdekja e atdhetares Sevasti Qiriazi

71 vjet më parë, më 30 gusht të vitit...

QBD sjell në një botim shqip-greqisht “Piter Panin” dhe “Bukuroshen e fjetur”

“Piter Pani” dhe “Bukuroshja e fjetur”, dy nga përrallat...

SHBA / 16-vjeçarja nga Korça dhuron 100 çanta për fëmijët në nevojë në Pogradec

Shqiptarët gjithmonë kanë treguar se lidhjet me vendin e...

Adriana Bejko: Të mohosh gjuhën shqipe nuk do të thotë të integrohesh me shpejt

Adriana Bejko, me një karrierë të gjatë në mësimdhënie,...

Foto dite / I pari grup mësuesish që shkuan në Dibër nga “Normalja e Elbasanit”

Dibër, 1941/ I pari grup mësuesish që shkuan nga...

QBD siguron falas platformën digjitale për mësuesit e gjuhës shqipe

Në nisje të këtij viti të ri shkollor Qendra...

Viti akademik 2020-21/Qeveria miraton 9 bursa për studentë me origjinë shqiptare

Këshilli i Ministrave ka vendosur në mbledhjen e radhës...

Foto Dite/ Komisioni i Shkollës Normale i dalë nga Kongresi i Elbasanit 1909

Një foto e rrallë e Komisionit të Shkollës Normale...

2 shtator 1909, Kongresi i Elbasanit nisi diksutimet për krijimin e Normales

Në datat 2-8 shtator 1909 u zhvillua Kongresi Kombëtar...

71 vite nga vdekja e atdhetares Sevasti Qiriazi

71 vjet më parë, më 30 gusht të vitit...

QBD sjell në një botim shqip-greqisht “Piter Panin” dhe “Bukuroshen e fjetur”

“Piter Pani” dhe “Bukuroshja e fjetur”, dy nga përrallat...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...