Kozeta Zylo

E enjte, 29 Shkurt, 2024
E enjte, 29 Shkurt, 2024

AUTHOR NAME

Kozeta Zylo

70 POSTIME
0 KOMENTET

Vlerësimi i studentëve të “St.Francis College” për shkollën shqipe “Alba Life”

Studentë ekselentë nga "St.Francis College Brooklyn" vlerësuan me pllakë mirënjohje Shkollën Shqipe “Alba Life”, NY Si çdo të shtunë në Shkollën Shqipe “ALBA Life” Ambasador...

Një princ shqiptar “Zigfrid-Tafaj” në skenën e New Rochelle-it në New York

Ta kalosh të shtunën me gjuhën shqipe dhe në mbrëmje të kurorëzohet me një shfaqje klasike baleti është një punë-pushim nga më të këndshmet...

5 Tetor, Dita Botërore e Mësuesit

Betimi i Mësuesit Do ta kryej detyrimin tim me ndërgjegje dhe krenari. Nxënësit e mi nuk do të jenë vetëm nxënës, por edhe fëmijë...

Kur vjen 11 shtatori në New York

Ndjesi të veçanta për dy dekada në përkujtim të tragjedisë së 11 shtatorit, për të cilën po sjellë vetëm një fragment nga një orë...

SHBA/ Këshilltari bashkiak Mark Gjonaj midis Shkollës Shqipe “Alba Life”

Nga përvoja e mësimdhënies midis dy kontinenteve kuptoj që ajo që bashkon më së shumti shkollat në botë në prag të hapjes së tyre...

Shkolla “Alba Life” në shtator në mjediset e qendrës shqiptare “Jacobi Center”

Drejtori i Shkollës Shqipe “Alba Life” Qemal Zylo, themelues i saj, realizoi nje takim me z.Mark Gjonaj i cili së bashku me ekipin e...

Amerika, Atdheu i dytë i shqiptarëve dhe Pavarësia e saj

Si një qytetare amerikane me të drejta të plota nga Kushtetuta amerikane kemi se me se ç’të krenohemi dhe të flasim për Amerikën e...

Shkolla Shqipe “Alba Life” NY, mbylli vitin shkollor më të vështirë

Qershori është dita ndërkombëtare e fëmijëve dhe këtë ditë jo vetëm që e festojmë me plot dashuri me nxënësit, por përkon dhe me mbylljen...

Lamtumirë Kujtim Gjonaj regjisor i shquar, “Mjeshtër i Madh”

Me lot në sy e pritëm lajmin e ndarjes nga kjo jetë të regjisorit të shquar Kujtim Gjonaj “Mjeshtër i Madh”. Tronditës ishte e-maili...

Gjuha Shqipe na bashkon!

Pas përfundimit të semestrit të parë me plot sukses dhe pushimeve të fundvitit, nxënësit e Shkollës Shqipe “Alba Life” Ambasador i Kombit filluan semestrin...

Të fundit

Parlamenti Britanik fokus te rinia shqiptare, prezanton projektin “Gjenerata e ardhshme në Shqipëri”

Ditën e martë më 27 shkurt 2024, në Dhomën e Komunave të vendosur në ndërtesën madhështore të House of Parlamenti, Westminster në Londër, u...

Shpallen fituesit e tregimeve arbëreshe më të mira në konkursin: “Krenarbëria”

Sot u mbajt ceremonia e ndarjes së çmimeve të edicionit të parë të konkursit “Krenarbëria”, i cili u organizua nga Qendra e Studimeve dhe...

Në shërbim të gjuhës shqipe!

Të dielën me datë 25 shkurt 2024, anëtarët e Kryesisë dhe përfaqësuesit kantonalë, mësues dhe prindër të “Shkollës Shqipe” në Zvicër u bënë bashkë...

Kongresmenja Ocasio-Cortez: Do të luftoj që të miratohet rezoluta për ndëshkimin e krimeve të luftës së Kosovës  

Si përfaqësuesja e SHBA-së e një distrikti të Kongresit me shumicë shqiptare, e ftuara speciale e ngjarjes, kongresmenja Alexandra Ocasio-Cortez bëri thirrje për t'i...

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nu ishte vetëm një moment festimesh, poer edhe nje moment reflektimi....