Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

E hënë, 22 Prill, 2024
E hënë, 22 Prill, 2024

Mark Gjonaj: 16 vite Kosovë e Pavarur, Serbia të mos provokojë por të dënojë kriminelët e luftës

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nuk ishte vetëm një moment festimesh, por edhe një moment reflektimi. Për rrugën drejt pavarësisë, jetët e humbura dhe të shkatërruara, për sfidat e shtetit më të ri në botë e mbi të gjitha për çështjet dhe plagët e hapura. Sot pas 25 vitesh nga përfundimi i luftës dhe 16 vjet nga shpallja e Pavarësisë Serbia jo vetëm që nuk ka kërkuar falje për krimet dhe spastrimet etnike, por vazhdon të ndezë konflikte të reja.

Në fjalën e tij përshëndetëse në këtë aktivitet organizatori Mark Gjonaj u përqendrua pikërisht te ky kalvar i popullit të Kosovës. Ai shprehu zemërimin për vazhdimin e provokimeve serbe dhe paaftësinë e komunitetit ndërkombëtar për të marrë masa.

Fjala u shoqërua me kujtime të forta dhe emocionale të luftës për liri dhe pavarësi, duke u fokusuar në sakrificat e heronjve të UÇK-së dhe të tjerëve që kontribuan në këtë lëvizje.

Përmes një analize të hollësishme të sfidave aktuale dhe provokimeve të Serbisë, në fjalimin e tij Gjonaj bëri thirrje për vendosjen e drejtësisë për Kosovën.

Fjala e plotë:

Mirmbrëma

Mirmbrëma  vllazen e motra.

Mirmbrëma komuniteti shqiptar.

Mire se na ka bashku Zoti.

Falënderoj mikpritësit tanë:

Kryetaren Adrienne Adams, Anëtarët e këshillit Holden, Carr, Borelli, Marmorato (Mar-mo-ra-to)

Të ftuarën speciale deputeten e Kongresit znj Alexandria Ocasio-Cortez.

Ambasadorin Blerim Reka,

Personalitete nga Kosova Ilir Ferati, Kryetar i Komunës së Istogut, Ali Nimanaj, Kushtrim Buleshkaj, Arben Kabashi, Driton Alihajdaraj,

Zëvendës Ambasadori i Shqipërisë në OKB

Arian Spase,

Një falenderim i veçantë për Danielin, Shefin e Shtabit

anëtarit të këshillit Bob Holden, dhe Stafi i Këshillit Bashkiak të NY.

Të nderuar pjesëmarrës

Mirë se vini në aktivitetin që përkujton 16-të

Vjetorin e njohjes së Pavarësisë së Kosovës, në shtetin më të madh në botë, në qytetin më të madh në botë,

fener i lirisë dhe demokracisë,

Bashkia, NYC!

Falenderojmë Shtetet e Bashkuara, aleatët e saj dhe

NATO-s, sepse pa to pavarësia e Kosovës

nuk do të kishte ndodhur kurrë.

Ky 16-vjetor na kujton nga pengesat dhe sfidat me të cilat është përballur Kosova si vend i ri i dalë nga lufta  si një vend i themeluar nga lufta  shqiptare për lirinë.

Kjo është një pavarësi që nuk u fitua, por u pagua me dekada gjak, djersë dhe lot. Një luftë në të cilën të gjithë dhanë diçka dhe disa dhanë gjithçka.

Kujtojmë luftëtarët heroikë të UÇK-së dhe Batalionin e Atlantikut i cili u krijua për këtë kauzë dhe ju përgjigj thirrjes së atdheut.

Le ta njohim të gjithë komandant Gani Shehun e  Batalionit të Atlantikut.

Kujtojmë sot trimërinë e Vasfije Krasniqit, e mbijetuar e dhunës seksuale të përdorur si mjet lufte nga

Kriminelët e Serbë Jovica Dejanoviq dhe Djordje Bojkovic.

Kujtojmë sot fatin e vëllezërve Bytyçi (Agron, Mehmet dhe Ylli) 3 shtetas amerikanë të rrëmbyer, torturuar, ekzekutuar dhe hedhur në një varr masiv pas lufte nga Goran Radoslavjevic.

Kujtojmë sot 1.5 milionë shqiptarët e çrrënjosur nga spastrimi etnik

Kujtojmë sot 14 mijë njerëzit që humbën jetën, 20 mijë të përdhunuarit dhe ata 2 mijë të pagjetur ende.

Le të kujtojmë dhimbjen dhe vuajtjet e popullit tonë. Le t’i nderojmë ata dhe të mbështesim trashëgimitë e tyre. Edhe pse kanë kaluar 25 vjet nga fundi të luftës dhe 16 viteve Pavarësi, Kosova ende e gjen veten përballë Provokimeve serbe.

Ne ende po luftojmë për drejtësi kundër mizorive  serbe.

Vetëm gjatë vitit 2023:

Më 29 maj, Serbia orkestroi dhunën protestat në veri të Kosovës që rezultoi në sulme të paprovokuara ndaj KFOR, forcave paqeruajtëse të udhëhequr nga NATO me mbi 90 paqeruajtës të plagosur.

Më 14 qershor, tre policë të Kosovës u rrëmbyen në thellësi të territorit të Kosovës nga paramilitarët serbë dhe u arrestuan me akuza false. Ata u liruan vetëm pas ndërhyrjeve ndërkombëtare.

Më 24 shtator, më shumë se 30 terroristët dhe njësi paramilitare nga Serbia, me një arsenal të nivelit ushtarak armë dhe pajisje, kryen një sulm terrorist

në Kosovë që rezultoi me vrasjen e policit kosovar

Afrim Bunjaku dhe lëndime të të tjerëve.

Ky grup terrorist i mirëpregatitur serb udhëhiqej

nga krimineli  famëkeq  Milan Radoicic, një aleat i ngushtë i Presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Në mënyrë të tmerrshme, Serbia iu përgjigj këtij sulm terrorist duke shpallur një ditë të zi, anulimin e ngjarjeve sportive, dhe duke ulur flamujt në gjysmështizë për vdekjen e tre terroristëve serbë, duke i cilësuar si martirë.

Serbia shpenzon 50 milionë dollarë në vit në Shtetet e Bashkuara…

Shpenzon qindra miliona dollarë në  vit në Evropë duke lobuar për ta siguruar që krimet e tyre të mos hetohen.

Dhe këta kriminelë sot janë të lirë…

Ndërsa heronjtë e UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli,

Jakup Krasniqi  dhe Rexhep Selimi aktualisht kanë tre vite që janë të burgosur ar në Hagë bazuar në akuza false dhe ende pa një proces.

Asnjë shumë parash nuk do të pengojë të vërtetën

DREJTËSIA DO TË VIJË.

Ka ardhur koha që Serbia ta paguajë dëmshpërblimet dhe të bashkëpunojë për të çuar para drejtësisë kriminelët e luftës.

Shtetet e Bashkuara, partnerët e tyre dhe

komuniteti ndërkombëtar duhet ti kërkojnë Serbisë që: :

– Të ndërpresë menjëherë të gjitha veprimet që

minojnë Kosovën dhe Ballkanin.

– Të pushojë se mbrojturi, ndihmuar dhe nxitur….

 1. ata që janë përgjegjës për sulmin e datës 29 maj

ndaj KFOR, paqeruajtësve të udhëhequr nga NATO.

 1. ata që janë përgjegjës për sulmin terrorist të 24 shtatorit
 2. ato që përdorën “përdhunimin si armë të

luftë” për të përdhunuar më shumë se 70 mijë njerëz.

 1. dhe vrasësit e tre shtetasve amerikanë

vëllezërit Bytyqi

Serbia duhet të:

– Bëj dëmshpërblim për gjenocidet

dhe krimet e luftës.

– Të bashkëpunojë me prokurorinë për kriminelët serbë të luftës

Kjo nuk është thirrje për dhunë. Ky është një vajtim për drejtësinë të vonuar dhe për një përfundim të denjë të çështjes që populli i Kosovës e meriton.

Popullit të Kosovës dua tu them “Mos u frikësoni,

do të vijë dita juaj e drejtësisë, sepse

keni djem dhe vajza brenda

Amerika dhe në mbarë botën që do

kurrë nuk harrojmë.”

Zoti e bekoftë Amerikën.

Zoti e bekoftë Shqipërinë.

Zoti e bekoftë Kosovën.

Zoti i bekoftë shqiptarët kudo që jetojnë.

 

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nuk ishte vetëm një moment festimesh, por edhe një moment reflektimi. Për rrugën drejt pavarësisë, jetët e humbura dhe të shkatërruara, për sfidat e shtetit më të ri në botë e mbi të gjitha për çështjet dhe plagët e hapura. Sot pas 25 vitesh nga përfundimi i luftës dhe 16 vjet nga shpallja e Pavarësisë Serbia jo vetëm që nuk ka kërkuar falje për krimet dhe spastrimet etnike, por vazhdon të ndezë konflikte të reja.

Në fjalën e tij përshëndetëse në këtë aktivitet organizatori Mark Gjonaj u përqendrua pikërisht te ky kalvar i popullit të Kosovës. Ai shprehu zemërimin për vazhdimin e provokimeve serbe dhe paaftësinë e komunitetit ndërkombëtar për të marrë masa.

Fjala u shoqërua me kujtime të forta dhe emocionale të luftës për liri dhe pavarësi, duke u fokusuar në sakrificat e heronjve të UÇK-së dhe të tjerëve që kontribuan në këtë lëvizje.

Përmes një analize të hollësishme të sfidave aktuale dhe provokimeve të Serbisë, në fjalimin e tij Gjonaj bëri thirrje për vendosjen e drejtësisë për Kosovën.

Fjala e plotë:

Mirmbrëma

Mirmbrëma  vllazen e motra.

Mirmbrëma komuniteti shqiptar.

Mire se na ka bashku Zoti.

Falënderoj mikpritësit tanë:

Kryetaren Adrienne Adams, Anëtarët e këshillit Holden, Carr, Borelli, Marmorato (Mar-mo-ra-to)

Të ftuarën speciale deputeten e Kongresit znj Alexandria Ocasio-Cortez.

Ambasadorin Blerim Reka,

Personalitete nga Kosova Ilir Ferati, Kryetar i Komunës së Istogut, Ali Nimanaj, Kushtrim Buleshkaj, Arben Kabashi, Driton Alihajdaraj,

Zëvendës Ambasadori i Shqipërisë në OKB

Arian Spase,

Një falenderim i veçantë për Danielin, Shefin e Shtabit

anëtarit të këshillit Bob Holden, dhe Stafi i Këshillit Bashkiak të NY.

Të nderuar pjesëmarrës

Mirë se vini në aktivitetin që përkujton 16-të

Vjetorin e njohjes së Pavarësisë së Kosovës, në shtetin më të madh në botë, në qytetin më të madh në botë,

fener i lirisë dhe demokracisë,

Bashkia, NYC!

Falenderojmë Shtetet e Bashkuara, aleatët e saj dhe

NATO-s, sepse pa to pavarësia e Kosovës

nuk do të kishte ndodhur kurrë.

Ky 16-vjetor na kujton nga pengesat dhe sfidat me të cilat është përballur Kosova si vend i ri i dalë nga lufta  si një vend i themeluar nga lufta  shqiptare për lirinë.

Kjo është një pavarësi që nuk u fitua, por u pagua me dekada gjak, djersë dhe lot. Një luftë në të cilën të gjithë dhanë diçka dhe disa dhanë gjithçka.

Kujtojmë luftëtarët heroikë të UÇK-së dhe Batalionin e Atlantikut i cili u krijua për këtë kauzë dhe ju përgjigj thirrjes së atdheut.

Le ta njohim të gjithë komandant Gani Shehun e  Batalionit të Atlantikut.

Kujtojmë sot trimërinë e Vasfije Krasniqit, e mbijetuar e dhunës seksuale të përdorur si mjet lufte nga

Kriminelët e Serbë Jovica Dejanoviq dhe Djordje Bojkovic.

Kujtojmë sot fatin e vëllezërve Bytyçi (Agron, Mehmet dhe Ylli) 3 shtetas amerikanë të rrëmbyer, torturuar, ekzekutuar dhe hedhur në një varr masiv pas lufte nga Goran Radoslavjevic.

Kujtojmë sot 1.5 milionë shqiptarët e çrrënjosur nga spastrimi etnik

Kujtojmë sot 14 mijë njerëzit që humbën jetën, 20 mijë të përdhunuarit dhe ata 2 mijë të pagjetur ende.

Le të kujtojmë dhimbjen dhe vuajtjet e popullit tonë. Le t’i nderojmë ata dhe të mbështesim trashëgimitë e tyre. Edhe pse kanë kaluar 25 vjet nga fundi të luftës dhe 16 viteve Pavarësi, Kosova ende e gjen veten përballë Provokimeve serbe.

Ne ende po luftojmë për drejtësi kundër mizorive  serbe.

Vetëm gjatë vitit 2023:

Më 29 maj, Serbia orkestroi dhunën protestat në veri të Kosovës që rezultoi në sulme të paprovokuara ndaj KFOR, forcave paqeruajtëse të udhëhequr nga NATO me mbi 90 paqeruajtës të plagosur.

Më 14 qershor, tre policë të Kosovës u rrëmbyen në thellësi të territorit të Kosovës nga paramilitarët serbë dhe u arrestuan me akuza false. Ata u liruan vetëm pas ndërhyrjeve ndërkombëtare.

Më 24 shtator, më shumë se 30 terroristët dhe njësi paramilitare nga Serbia, me një arsenal të nivelit ushtarak armë dhe pajisje, kryen një sulm terrorist

në Kosovë që rezultoi me vrasjen e policit kosovar

Afrim Bunjaku dhe lëndime të të tjerëve.

Ky grup terrorist i mirëpregatitur serb udhëhiqej

nga krimineli  famëkeq  Milan Radoicic, një aleat i ngushtë i Presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Në mënyrë të tmerrshme, Serbia iu përgjigj këtij sulm terrorist duke shpallur një ditë të zi, anulimin e ngjarjeve sportive, dhe duke ulur flamujt në gjysmështizë për vdekjen e tre terroristëve serbë, duke i cilësuar si martirë.

Serbia shpenzon 50 milionë dollarë në vit në Shtetet e Bashkuara…

Shpenzon qindra miliona dollarë në  vit në Evropë duke lobuar për ta siguruar që krimet e tyre të mos hetohen.

Dhe këta kriminelë sot janë të lirë…

Ndërsa heronjtë e UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli,

Jakup Krasniqi  dhe Rexhep Selimi aktualisht kanë tre vite që janë të burgosur ar në Hagë bazuar në akuza false dhe ende pa një proces.

Asnjë shumë parash nuk do të pengojë të vërtetën

DREJTËSIA DO TË VIJË.

Ka ardhur koha që Serbia ta paguajë dëmshpërblimet dhe të bashkëpunojë për të çuar para drejtësisë kriminelët e luftës.

Shtetet e Bashkuara, partnerët e tyre dhe

komuniteti ndërkombëtar duhet ti kërkojnë Serbisë që: :

– Të ndërpresë menjëherë të gjitha veprimet që

minojnë Kosovën dhe Ballkanin.

– Të pushojë se mbrojturi, ndihmuar dhe nxitur….

 1. ata që janë përgjegjës për sulmin e datës 29 maj

ndaj KFOR, paqeruajtësve të udhëhequr nga NATO.

 1. ata që janë përgjegjës për sulmin terrorist të 24 shtatorit
 2. ato që përdorën “përdhunimin si armë të

luftë” për të përdhunuar më shumë se 70 mijë njerëz.

 1. dhe vrasësit e tre shtetasve amerikanë

vëllezërit Bytyqi

Serbia duhet të:

– Bëj dëmshpërblim për gjenocidet

dhe krimet e luftës.

– Të bashkëpunojë me prokurorinë për kriminelët serbë të luftës

Kjo nuk është thirrje për dhunë. Ky është një vajtim për drejtësinë të vonuar dhe për një përfundim të denjë të çështjes që populli i Kosovës e meriton.

Popullit të Kosovës dua tu them “Mos u frikësoni,

do të vijë dita juaj e drejtësisë, sepse

keni djem dhe vajza brenda

Amerika dhe në mbarë botën që do

kurrë nuk harrojmë.”

Zoti e bekoftë Amerikën.

Zoti e bekoftë Shqipërinë.

Zoti e bekoftë Kosovën.

Zoti i bekoftë shqiptarët kudo që jetojnë.

 

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës në ambientet e Bashkisë së New York-ut nuk ishte vetëm një moment festimesh, por edhe një moment reflektimi. Për rrugën drejt pavarësisë, jetët e humbura dhe të shkatërruara, për sfidat e shtetit më të ri në botë e mbi të gjitha për çështjet dhe plagët e hapura. Sot pas 25 vitesh nga përfundimi i luftës dhe 16 vjet nga shpallja e Pavarësisë Serbia jo vetëm që nuk ka kërkuar falje për krimet dhe spastrimet etnike, por vazhdon të ndezë konflikte të reja.

Në fjalën e tij përshëndetëse në këtë aktivitet organizatori Mark Gjonaj u përqendrua pikërisht te ky kalvar i popullit të Kosovës. Ai shprehu zemërimin për vazhdimin e provokimeve serbe dhe paaftësinë e komunitetit ndërkombëtar për të marrë masa.

Fjala u shoqërua me kujtime të forta dhe emocionale të luftës për liri dhe pavarësi, duke u fokusuar në sakrificat e heronjve të UÇK-së dhe të tjerëve që kontribuan në këtë lëvizje.

Përmes një analize të hollësishme të sfidave aktuale dhe provokimeve të Serbisë, në fjalimin e tij Gjonaj bëri thirrje për vendosjen e drejtësisë për Kosovën.

Fjala e plotë:

Mirmbrëma

Mirmbrëma  vllazen e motra.

Mirmbrëma komuniteti shqiptar.

Mire se na ka bashku Zoti.

Falënderoj mikpritësit tanë:

Kryetaren Adrienne Adams, Anëtarët e këshillit Holden, Carr, Borelli, Marmorato (Mar-mo-ra-to)

Të ftuarën speciale deputeten e Kongresit znj Alexandria Ocasio-Cortez.

Ambasadorin Blerim Reka,

Personalitete nga Kosova Ilir Ferati, Kryetar i Komunës së Istogut, Ali Nimanaj, Kushtrim Buleshkaj, Arben Kabashi, Driton Alihajdaraj,

Zëvendës Ambasadori i Shqipërisë në OKB

Arian Spase,

Një falenderim i veçantë për Danielin, Shefin e Shtabit

anëtarit të këshillit Bob Holden, dhe Stafi i Këshillit Bashkiak të NY.

Të nderuar pjesëmarrës

Mirë se vini në aktivitetin që përkujton 16-të

Vjetorin e njohjes së Pavarësisë së Kosovës, në shtetin më të madh në botë, në qytetin më të madh në botë,

fener i lirisë dhe demokracisë,

Bashkia, NYC!

Falenderojmë Shtetet e Bashkuara, aleatët e saj dhe

NATO-s, sepse pa to pavarësia e Kosovës

nuk do të kishte ndodhur kurrë.

Ky 16-vjetor na kujton nga pengesat dhe sfidat me të cilat është përballur Kosova si vend i ri i dalë nga lufta  si një vend i themeluar nga lufta  shqiptare për lirinë.

Kjo është një pavarësi që nuk u fitua, por u pagua me dekada gjak, djersë dhe lot. Një luftë në të cilën të gjithë dhanë diçka dhe disa dhanë gjithçka.

Kujtojmë luftëtarët heroikë të UÇK-së dhe Batalionin e Atlantikut i cili u krijua për këtë kauzë dhe ju përgjigj thirrjes së atdheut.

Le ta njohim të gjithë komandant Gani Shehun e  Batalionit të Atlantikut.

Kujtojmë sot trimërinë e Vasfije Krasniqit, e mbijetuar e dhunës seksuale të përdorur si mjet lufte nga

Kriminelët e Serbë Jovica Dejanoviq dhe Djordje Bojkovic.

Kujtojmë sot fatin e vëllezërve Bytyçi (Agron, Mehmet dhe Ylli) 3 shtetas amerikanë të rrëmbyer, torturuar, ekzekutuar dhe hedhur në një varr masiv pas lufte nga Goran Radoslavjevic.

Kujtojmë sot 1.5 milionë shqiptarët e çrrënjosur nga spastrimi etnik

Kujtojmë sot 14 mijë njerëzit që humbën jetën, 20 mijë të përdhunuarit dhe ata 2 mijë të pagjetur ende.

Le të kujtojmë dhimbjen dhe vuajtjet e popullit tonë. Le t’i nderojmë ata dhe të mbështesim trashëgimitë e tyre. Edhe pse kanë kaluar 25 vjet nga fundi të luftës dhe 16 viteve Pavarësi, Kosova ende e gjen veten përballë Provokimeve serbe.

Ne ende po luftojmë për drejtësi kundër mizorive  serbe.

Vetëm gjatë vitit 2023:

Më 29 maj, Serbia orkestroi dhunën protestat në veri të Kosovës që rezultoi në sulme të paprovokuara ndaj KFOR, forcave paqeruajtëse të udhëhequr nga NATO me mbi 90 paqeruajtës të plagosur.

Më 14 qershor, tre policë të Kosovës u rrëmbyen në thellësi të territorit të Kosovës nga paramilitarët serbë dhe u arrestuan me akuza false. Ata u liruan vetëm pas ndërhyrjeve ndërkombëtare.

Më 24 shtator, më shumë se 30 terroristët dhe njësi paramilitare nga Serbia, me një arsenal të nivelit ushtarak armë dhe pajisje, kryen një sulm terrorist

në Kosovë që rezultoi me vrasjen e policit kosovar

Afrim Bunjaku dhe lëndime të të tjerëve.

Ky grup terrorist i mirëpregatitur serb udhëhiqej

nga krimineli  famëkeq  Milan Radoicic, një aleat i ngushtë i Presidenti serb Aleksandar Vuçiq.

Në mënyrë të tmerrshme, Serbia iu përgjigj këtij sulm terrorist duke shpallur një ditë të zi, anulimin e ngjarjeve sportive, dhe duke ulur flamujt në gjysmështizë për vdekjen e tre terroristëve serbë, duke i cilësuar si martirë.

Serbia shpenzon 50 milionë dollarë në vit në Shtetet e Bashkuara…

Shpenzon qindra miliona dollarë në  vit në Evropë duke lobuar për ta siguruar që krimet e tyre të mos hetohen.

Dhe këta kriminelë sot janë të lirë…

Ndërsa heronjtë e UÇK-së, Hashim Thaçi, Kadri Veseli,

Jakup Krasniqi  dhe Rexhep Selimi aktualisht kanë tre vite që janë të burgosur ar në Hagë bazuar në akuza false dhe ende pa një proces.

Asnjë shumë parash nuk do të pengojë të vërtetën

DREJTËSIA DO TË VIJË.

Ka ardhur koha që Serbia ta paguajë dëmshpërblimet dhe të bashkëpunojë për të çuar para drejtësisë kriminelët e luftës.

Shtetet e Bashkuara, partnerët e tyre dhe

komuniteti ndërkombëtar duhet ti kërkojnë Serbisë që: :

– Të ndërpresë menjëherë të gjitha veprimet që

minojnë Kosovën dhe Ballkanin.

– Të pushojë se mbrojturi, ndihmuar dhe nxitur….

 1. ata që janë përgjegjës për sulmin e datës 29 maj

ndaj KFOR, paqeruajtësve të udhëhequr nga NATO.

 1. ata që janë përgjegjës për sulmin terrorist të 24 shtatorit
 2. ato që përdorën “përdhunimin si armë të

luftë” për të përdhunuar më shumë se 70 mijë njerëz.

 1. dhe vrasësit e tre shtetasve amerikanë

vëllezërit Bytyqi

Serbia duhet të:

– Bëj dëmshpërblim për gjenocidet

dhe krimet e luftës.

– Të bashkëpunojë me prokurorinë për kriminelët serbë të luftës

Kjo nuk është thirrje për dhunë. Ky është një vajtim për drejtësinë të vonuar dhe për një përfundim të denjë të çështjes që populli i Kosovës e meriton.

Popullit të Kosovës dua tu them “Mos u frikësoni,

do të vijë dita juaj e drejtësisë, sepse

keni djem dhe vajza brenda

Amerika dhe në mbarë botën që do

kurrë nuk harrojmë.”

Zoti e bekoftë Amerikën.

Zoti e bekoftë Shqipërinë.

Zoti e bekoftë Kosovën.

Zoti i bekoftë shqiptarët kudo që jetojnë.