kryesore

E diel, 25 Shkurt, 2024
E diel, 25 Shkurt, 2024

ETIKETA

kryesore

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

“Dialogu Letrar Midis Italisë dhe Shqipërisë” sipas shkrimtarëve Vera Bekteshi dhe Liridon Mulaj

Takimi “Letërsia Shqiptare dhe ura gjeneracionale, midis Italisë dhe Shqipërisë” u zhvillua mbrëmjen e djeshme në librarinë Tirana Times. Shkrimtarja Vera Bekteshi dhe autori...

Midis Italisë dhe Shqipërisë, letërsia si urë lidhëse mes dy kulturave

Dy shkrimtar të dy brezave të ndryshëm, dy filozofi, dy mendësi e pena të ndryshme bisedojnë sot për Letërsinë Shqiptare dhe ura gjeneracionale të...

Komuniteti shqiptar në Londër feston 16 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës

Bashkimi bën fuqinë, moto e tri shoqatava së bashku, të cilat mblodhën krijmtarinë e tyre artistike dhe u bashkuan në një organizim unik për...

Senati i Shtetit të Nju Jorkut miratoi një rezolutë për përkujtimin e 16-vjetorit të pavarësisë së Kosovës

Më rastin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës, në kryeqytetin e shtetit të Nju Jorkut, Albany, Asambleja dhe Senati i Shtetit të New York-it...

Marrëveshja u firmos, por sa milionë euro pensione do marrë Diaspora në Itali?

Janë rreth 550 mijë shtetas shqiptarë dhe rreth 20 mijë shtetas italianë, që përfitojnë nga zbatimi i Marrëveshjes për pensionet reciproke, që u nënshkrua...

Shqipëria dhe Italia firmosin marrëveshjen për pensionet

Shqipëria dhe Italia kanë nënshkruar paraditen e kësaj të marte dokumentin përfundimtar të marrëveshjes për njohjen reciproke të sigurimeve shoqërore. Marrëveshja në fjalë u firmos...

Shqipja në Diasporë/ Nënshkruhet marrëveshja për Nivelin II të “Gjuha shqipe dhe kultura shqiptare”

Sot është hedhur një hap historik për forcimin e arsimit shqiptar në Diasporë. Ministrja e Arsimit dhe Sportit të Shqipërisë, Ogerta Manastirliu, dhe homologia...

Zvicër/Shoqata “Hora e Skënderbeut” i dhuron arbëreshëve në Sicili shtatoren e heroit kombëtar

Në nismë e veçantë ajo e Shoqatës Shqiptare "Hora e Skënderbeut" në Zvicër e cila do ti dhurojë komunës së Piana Degli Albanesi (Hora...

Një rrugë në Greqi merr emrin e Klaudia Latës, 20-vjeçares shqiptare që humbi jetën në aksidentin hekurudhor në Larisa

Thuajse një vit pas aksidentit me Intercity në Tembi, bashkia e Larisa vendos emrin e Klaudia Lata në një rrugë në lagjen ku u...

Të fundit

Greqi/ Nxënësit e klasës së gjuhës shqipe në Kiplesi festuan Pavarësinë e Kosovës

Në kuadër të Ditës së Pavarësisë së Republikës së Kosovës, mësuesja Lefteri Metkaj dhe Me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nxënësit e...

Noli TV, kulturë, informacion, identitet kombëtar në SHBA

Noli TV është një shembull i suksesit të një kanali televiziv lokal që shërben si një zë i rëndësishëm për komunitetin shqiptar. Noli TV...

16 vjetori i Pavarësisë së Kosovës, kryeministri Kurti i pranishëm në kremtimet në Britani

Ditën e djeshme Ambasada e Republikës së Kosovës organizoi një pritje me rastin e 16 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Në pritjen e organizuar...

NDIEJ VS NDJEJ

 Kur një “j” në vend të “i” e ndryshon krejtësisht kuptimin!  Pse gabojmë kaq shumë me këto dy folje?   Para disa kohësh nisa të...

Diaspora redakton Wikipedia-n

Prej 20 shkurtit  Wikimedian-ët e Gjuhës Shqipe kanë nisur një fushatë për redaktimin e gjuhës shqipe në platformën wikipedia. Misioni i kësaj nisme të përbashkët...