kryesore

E enjte, 5 Gusht, 2021
E enjte, 5 Gusht, 2021

ETIKETA

kryesore

“Tinguj jete midis tokës dhe detit”/ AKD, aktivitet me arbëreshët e Italisë

“Tinguj jete midis tokës dhe detit” është aktiviteti i ndërmarrë nga Agjencia Kombëtare e Diasporës me Komunitetin Arbëresh që do zhvillohet 30-31 gusht dhe...

Nga 10 gushti mund të kërkohet konvertimi i patentave shqiptare në italiane

I shumë pritur prej dhjetorit 2019 kur skadoi marrëveshja në fuqi, i paralajmëruar prej muajsh nga ministria e Punëve të Jashtme e Shqipërisë, konvertimi...

Histori/ Roli dhe fati tragjik i shqiptarëve në Betejën e Çanakales më 1915-1916

Në fund të korrikut 1914 do shpërthejë Lufta e Parë Botërore. Turqia në atë kohë ndodhej në një gjendje të rëndë ekonomike ende nuk...

Vera ’21 në Shqipëri/Festat lokale tradicionale sipas qyteteve që s’duhen humbur

Pas një viti të gjatë pandemik plot më kufizime erdhi momenti i vizitës së shumë pritur në vendlindje. Po çfarë mund të bëni në...

30 vjet nga “Vlora”/ Eva Meksi: Integrimi ka përfunduar, jemi në fazën tjetër

Më 8 gusht 1991, plot 30 vite më parë anija "Vlora" me 20 mijë shqiptarë mbërriti në brigjet italiane. Ishte eksodi i madh ku...

Gjuha, damari kryesor i gjakut për të ushqyer të gjitha aspektet e kulturës.

E dashur Mirjana Lukic, a mund të ndani me ne dhe lexuesit tanë disa kujtime nga vendlindja juaj? Ka kaq shumë kujtime të mrekullueshme të...

Itali/ Albien Alushaj: “Arti na fton në reflektim individual”

Albien Alushaj është një artist bashkëkohor shqiptar që jeton e ushtron aktivitetin në Firence të Italisë në fushën e pikturës. Aty është diplomuar në...

Firmoset marrëveshja/ Më shumë aktivitete kulturore për Diasporën

Vlerësimi dhe promovimi i artit dhe kulturës në Diasporën Shqiptare është qëllimi i marrëveshjes së firmosur ditën e sotme mes ministrit të Shtetit për...

Itali/ Nga 29 korriku në Salento vjen edicioni I i MediFest kushtuar Shqipërisë

Takime, prezantime, koncerte, një "itinerar fotografik" për të rrëfyer Shqipërinë 30 vjet pas zbarkimeve në Brindisi dhe Bari. Nga e enjtja 29 korrik deri të...

Aksidenti në Kroaci/ Ministri Majko pjesë e kortezhit që priti trupat në Morinë

Ministri i Shtetit për Diasporën Pandeli Majko ishte pjesë e kortezhit që priti dhe përcolli trupat e viktimave të aksidentit tragjik në Kroaci. Në Morinë...

Të fundit

Dua Lipa “jehonë” në media, Daily Mail artikull për këngëtaren dhe Shqipërinë

Këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa po shijon prej disa ditësh pushimet në jug të Shqipërisë, bashkë me familjen dhe partnerin e saj Anwar...

Kishin ardhur me pushime nga Suedia, humb jetën tragjikisht i mituri

Një fëmijë 3-vjeçar ka humbur jetën si pasojë e një aksidenti tragjik. Mjeti që drejtohej nga nëna e tij 38-vjeçare ka humbur kontrollin dhe...

Rikthehet Mural Fest Tirana, marrin pjesë artistë nga e gjithë bota

Nga 24 gushti, artistë nga e gjithë bota do të udhëtojnë drejt Tiranës për artin e magjishëm të ngjyrave murale. Lajmin e mirë e ka...

Nata e shqiptarëve në Champions League, shënojnë Muçi dhe Uzuni

Ditën e djeshme janë luajtur 3 ndeshje të eleminatoreve të Champions League. Me plot gojë mund të thuhet se vërtet ka qenë një mbrëmje...

Situata e zjarreve në vend, vatrat sipas qarqeve

Ministria e Mbrojtjes ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e zjarreve në vend për çdo qark. Bëhet fjalë për gjashtë qarqe të prekura,...