kryesore

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

ETIKETA

kryesore

Qendra e Botimeve për Diasporën në dy vite: Jo më dëshira, por realizime!

U zhvilluan në datë 6 dhe 7 nëntor në Tolentino dhe në Bolonja të Italisë dy seminare të rëndësishme mbi mësimdhënien e gjuhës shqipe...

Vila Badesa dhe histori të tjera të komunitetit arbëresh në Abruzzo

"Ka nga ata që flasin dhe thonë "Ne jemi pak, jemi shumë", por kujt i intereson. Ne jemi, dhe kjo është ajo që ka...

Intervista/ Entela Tabaku: Ikja ma shkundi jetën, emocionalisht dhe gjuhësisht

Entela Tabaku lindi në Shkodër më 1971, ku studioi për violinë në shkollën e mesme artistike “Prenkë Jakova” dhe për gjuhë-letërsi në Universitetin “Luigj...

Si kërkohet konvertimi i patentave shqiptare në Itali

Pas një pritjeje të gjatë për përtëritjen e marrëveshjes dypalëshe, në Itali mund të paraqiten kërkesat për konvertimin e patentave shqiptare. Praktikisht vlejnë thuajse të gjitha...

Itali/ Humbi familjen në 2011-ën, mes lotësh rikthehet aty ku ndodhi tragjedia

Në një çast të vetëm Flamur Djala 10 vite më parë humbi gjithçka. Përmbytjet e 4 nëntorit në Genova, Itali i shuan familjen. U...

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e Arbërisë”, siç preferojnë ta quajnë arbëreshët e Italisë shumësinë...

Shqiptari Leo Kadeli i pari fitues jo bullgar i çmimit “Enlightener of the Year”

Shqiptari Leo Kadeli është fituesi i fushatës "Ndriçuesi i Vitit 2021" (Enlightener of the Year 2021) i organizuar çdo vit nga Radio Kombëtare Bullgare....

1 vit nga sulmi në Vjenë/ Prindërit e shqiptarit që u vra “Jeta jonë s’vlen më”

"Edhe një vit pas ditës më të keqe të jetës së tyre, ata ende nuk mund ta kuptojnë pse u desh të vritej djali...

Historia/ Si u pështatën mbiemrat e arbëreshëve në Itali

Arbërit që emigruan në Itali morën me vete përveç të tjerave edhe emrat e mbiemrat. Emrat nuk kishin ndonjë gjë të jashtëzakonshme; ata ishin...

Zvicër/ Loja “Mollkuqja”, nisma e shqiptares për zhvillimin e fëmijëve

Shqiptarja Sadije Zogjani Nuhiu prej vitesh jeton në Zvicër dhe vendosi që të krijoi një sipërmarrje të vogël, e cila  është një ndihmë e...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...