kryesore

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

ETIKETA

kryesore

Shqiptarët e Rumanisë

Pas Luftës së Parë Botërore, në Rumani erdhi një valë e re shqiptarësh, sidomos nga Maqedonia, për shkaqe ekonomike, për të punuar në qytetet...

Sot, hyrje falas në muzetë dhe parqet arkeologjike të vendit

Sitet e trashëgimisë kulturore kombëtare dhe muzetë e vendit po tërheqin një numër përherë e më të madh vizitorësh vendas, por edhe të huaj. Kësaj...

Shqiptarët në Ukrainë, identiteti etnik dhe prestigji i të qenit shqiptar

Banorët e fshatrave shqiptare në jug të Ukrainës nuk e identifikonin veten me Shqipërinë dhe etnosin shqiptar deri në fillim të shekullit të njëzetë....

Filantropi Lazim Destani gëzon me ndihma dhjetra familje në vendlindjen e tij

Filantropi dhe biznesmeni i njohur Lazim Destani, edhe në këtë vit të ri, nuk ka lënë në harresë njerëzit në nevojë. Konkretisht në vendlindjen...

Një hap konkret drejt marrëveshjes italo shqiptare për pensionet e emigrantëve

Me ligjin për Bilancin 2022, Parlamenti italian ka miratuar edhe një amendament për krijimin e fondit specifik falë të cilit do të realizohet marrëveshja...

Marrëveshja e pensioneve/ Për vitin 2023 Italia miraton fondin 7,6 milionë euro

Parlamenti italian miraton normën për krijimin e fondit specifik për aktivizimin e marrëveshjes dypalëshe për sigurimet shoqërore me Shqipërinë dhe për t'u garantuar punonjësve...

Histori / Studimi i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848-1939

Shtypi shqiptar i viteve 1848–1939 në një studim francez të kohës botuar në revistën e Universitetit të Shkencave të Shtypit të Parisit. Në numrin...

Jusuf Jusufi, sfidat e një shqiptari nga Maqedonia në Gjermani

I lindur në Zhelinë të Tetovës më vitin 1965 dhe i diplomuar në Fakultetin e Pedagogjisë, Jusufi do të merrte në vitet 90' rrugën...

Turqi/ Mësuesja e gjuhës shqipe pjesë e sempoziumit në Eskişehirit

Në Ditën Ndërkombëtare të Emigracionit, Më 18 Dhjetor 2021 shkolla "Mësojmë Shqip " me mësuesen e Gjuhës Shqipe znj.Teuta Tabaku me ftesë të Shoqatës...

Mbërrin dekreti i flukseve u hap dyert e Italisë edhe punonjësve nga Shqipëria

Kur gjithkush i kish humbur tashmë shpresat për hapjen e ndonjë shtegu për ardhjen në Itali për punë, Qeveria Dragi ka miratuar një dekret...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...